Grand Festival Róbrege

Grand Festival Róbrege

Najstarszy, działający festiwal muzyki alternatywnej w stolicy, impreza organizowana od roku 1983 do 1990 przez uniwersytecki Klub Hybrydy, który w latach 80-tych ub.w. był polską mekką muzycznego podziemia. Pierwsza edycja odbyła się w październiku 1983 roku w klubie na ul. Kniewskiego (dziś ul. Złota). Sukces imprezy spowodował zmianę miejsca na wielokrotnie większy namiot cyrkowy na rogu ulic Towarowej i Chłodnej. Edycja 1990 odbyła się na Torwarze. Festiwal w swojej formule dystansował się od tradycyjnego „spędu kapel”, był bardziej wydarzeniem z pogranicza widowiska muzyczno-parateatralnego czy performance o niezwykłej ekspresji i dynamice zdarzeń. Stawiał na wyszukiwanie młodych buntowników sceny muzycznej, nieszukających komercyjnego splendoru, ale autentycznego wspólnego grania i przeżywania w imię braterstwa i wolności. Wbrew nazwie, oprócz zespołów wykonujących reggae, występowały na nim grupy grające punk czy nową falę. To wiele konwencji i inspiracji: postpunkowych, etnicznych czy, rzecz jasna, reggae’owych, dających jednak pozytywną wibrację za pomocą niekomercyjnych środków artystycznych. „Róbrege”, to rób pozytywne wibracje, a nazwa to spolszczony tytuł piosenki „Do the Reggae”, śpiewanej przez wielu wykonawców tego gatunku. Rangę międzynarodową zapewniły mu koncerty Twinkle Brothers, Kortatu, Misty in Roots, Killing Joke i wielu innych zagranicznych gwiazd. Był jednym z najważniejszych festiwali na mapie polskiej muzyki w latach 80-tych.

Z nurtu muzycznej alternatywy festiwalu Róbrege wywodzi się grono osób będących dzisiaj czołowymi postaciami polskiej sceny muzycznej. Są to m.in. Dariusz Malejonek, Kayah, Muniek Staszczyk czy Tomasz Budzyński.

Po wielu latach przerwy Róbrege powróciło w 2013 roku w formule jednodniowej i od tamtej pory odbywa się na początku października w namiocie przy PKiN. Za jego reaktywacją stali dawni założyciele festiwalu, Sławomir Rogowski, Paweł Kelner Rozwadowski i Robert Brylewski, którzy po trzydziestu latach zawiązali Konfraternię Róbrege. Reaktywację, w roku 2013, wydatnie wsparła Stołeczna Estrada oraz jeden z jej producentów, Dariusz Świerczek.W tym roku GRAND FESTIVAL RÓBREGE, dedykowany jest zmarłemu 3 czerwca 2018 r. Robertowi Maksymilianowi Brylewskiemu, współtwórcy i założycielowi Róbrege, arcyważnej postaci polskiej muzyki niezależnej, współtwórcy zespołów, m.in.: Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael, Armia, 52UM..

Festiwal odbędzie się 29 września, podobnie jak w minionym roku, w namiocie festiwalowym pod Pałacem Kultury i Nauki (od strony ul. Świętokrzyskiej).

To już VI edycja po reaktywacji imprezy, która wciąż w nowoczesny sposób podąża za trendami, popularyzując tradycję, historię oraz dorobek artystyczny polskiej sceny niezależnej.


W tegorocznej edycji festiwalu wystąpią:

• Paweł Sky & nowy+eren 101% improwizacji
• Ziggie Piggie & goście
• Armia
• Maleo Reggae Rockers & goście
• Izrael & goście
• Joint Venture Sound System gra Brylewskiego

Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Dariusz Malejonek
Prowadzenie koncertu: Paweł „Kelner” Rozwadowski
Scenografia: Natalia Żychska
Promocja / kontakt z mediami: Ewa Galin tel. 601 805 043; ewa.galin@gmail.com

Organizatorzy: Konfraternia Róbrege, Stołeczna Estrada,
Mecenat: Miasto Stołeczne Warszawa
Patroni medialni: Polskie Radio Trójka, Polskie Radio Czwórka, CGM.pl, Tygodnik Przegląd, Fabryka Zespołów, Reggaenet.pl, RRR.com.pl, FreeColours.pl, Stowarzysznie Nigdy Więcej, Warsaw Reggae

Bilety w cenie 30 zł (w dniu koncertu 40 zł) są w sprzedaży: https://www.ebilet.pl/

RÓBREGE NA FB: @robrege / www.facebook.com/robrege

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!