Dla dzieci Dla dzieci

Archiwum 2012

Najbardziej bajkowe wydarzenie roku „Warszawa dzieciom” ! 3 czerwca warszawska Agrykola oraz Łazienki Królewskie przemieniły się w magiczną krainę. To największa dziecięca impreza w Polsce oferująca kulturalne, edukacyjne oraz sportowe atrakcje w jednym czasie i miejscu. Z myślą o dzieciach przygotowano kilkadziesiąt różnych warsztatów, przedstawienia teatralne, zabawy i konkursy. A wszystko to pod hasłem Witajcie w naszej bajce! Punktem kulminacyjnym dnia było wspólne stworzenie zupełnie nowej bajki.

Organizatorem imprezy jest Stołeczna Estrada we współpracy z partnerami: Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Towarzystwem Krzewienia Kultury Fizycznej, Warszawskim Programem Edukacji Kulturalnej, Star Wars Artistic Team, Akcją Sieciaki na wakacjach.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

WYBRANE WYDARZENIA NA AGRYKOLI, godz. 11-18

• Bajkowe warsztaty dzielnic – II Warszawski Festiwal Edukacji Kulturalnej
Warsztaty plastyczne, zajęcia bębniarskie, dmuchanie gigantycznych baniek mydlanych, „smok” czyli malowanie kartonowych konstrukcji, warsztaty taneczne z wykorzystaniem chusty Klanza, orgiami oraz tajemnicze „Łapacze Snów”.

• Mała filharmonia, Stowarzyszenie Artystów Euforis
Interaktywne spotkania z instrumentami - jak działa saksofon? ile klawiszy ma akordeon? czy gra na flecie jest trudna? Interaktywne warsztaty muzyczne z wykorzystaniem instrumentów

• Pan Aparacik - zaprasza fotograf Ryszard Waniek . Zbudujemy aparat, zrobimy i wydrukujemy zdjęcia.
Warsztaty fotograficzne oraz plener fotograficzny dla najmłodszych (w grupach). Budowa camera obscura, tajemnice działania lampy błyskowej, jak powstaje fotografia.

• Taniec/muzyka/ruch, Fundacja Capoeira Angola
Warsztaty taneczne i muzyczne odbywające się w grupach.

• Dzieciaki na scenie
Warsztaty teatralne z udziałem aktorów Teatru Lalka: Jak ożywić lalkę? Jaka jest różnica między marionetką a kukiełką? Jak bawić się w teatr?

• Miasteczko sportowych atrakcji.
Minigolf, piłkarzyki, dmuchańce , tenis stołowy, bungee trampolina i inne sportowe atrakcje

• Gwiezdne miasteczko na Agrykoli
Wyjątkowa okazja by stoczyć pojedynek na świetlne miecze, przejść szkolenie na rycerza Jedi, dodatkowo rozgrywki na konsoli oraz spotkanie z twórcami polskiej wersji językowej Gwiezdnych Wojen.

• Misja Marsjańska
Celem akcji wspólne ożywienie robota, który ma za zadanie przewiezienie ładunku z jednej bazy do drugiej. Dobudujemy brakującą część oraz zaprogramujemy go za pomocą komputera.
Warsztaty „Twój Robot” to połączenie informatyki, mechaniki i świetnej zabawy.

• Bezpieczne Miasteczko Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
• Rowerowy tor przeszkód, quiz na temat wiedzy o przepisach ruchu drogowego połączony z możliwością zdobycia karty rowerowej, pokazy pojazdów służbowych oraz tresury psów, konkursy i wiele nagród.

• Rowerowa kolumna bajkowa
Przejazd rowerowy z Centrum Nauki Kopernik na Agrykolę. Do grupy rowerowej dołączy bajkowa platforma ze zwierzakami z Madagaskaru.
Zbiórka rodzin zainteresowanych udziałem: 11.00. Centrum Nauki Kopernik.
Dotarcie na Agrykolę, godz. 12.00

• Sieciaki na wakacjach
Zabawy dla młodych internautów: jak bezpiecznie surfować po Internecie? Jakie zagrożenia czyhają w Sieci? Poprawne odpowiedzi zostaną nagrodzone „Bajtami” - sieciakową walutą, którą będzie można wymienić na nagrody: programy antywirusowe, gry i inne komputerowe atrakcje

• Wspólne Bajko-pisanie
Tworzenie i rejestracja radiowa oraz wideo bajki w godzinach 13.00-16.00
Wspólne stworzenie bajki przez dzieci oraz Katarzynę Stoparczyk, dziennikarkę Radiowej Trójki. W tej części dnia dzieci będą mogły wykorzystać swoją bujną wyobraźnię, układając własne części bajkowej powieści. W zabawie wziąć może udział każdy w wieku od 1 do 101 lat, kto czuje, że ma w sobie duszę dziecka oraz baja.


WYDARZENIA W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH

• Bajkowy korowód
Teatralny korowód ulubionych bajkowych postaci. W ramach korowodu bajkowe mini etiudy i inne niespodzianki. Przejście korowodu Aleją Chińską (godz. 11-12)

• Występy artystyczne oraz wokalne (Teatr na Wyspie)
Na magicznej scenie w Łazienkach małych artystów będzie można oglądać w godzinach 10 – 16. Będzie to finał II Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej.

• Musical „Rebella” (Teatr na Wyspie, godz. 18)
Spektakl muzyczny dla młodzieży na podstawie spektaklu „W pogoni za bajką” Teatru „Rampa”.

• Spotkania z literaturą (Stara Pomarańczarnia), scena pod lipą zaprezentuje twórczość młodych poetów. W tym roku literatura prezentowana na Festiwalu wpisuje się w hasło „Warszawa mistrzem Europy”. Ponadto usłyszymy poezję śpiewaną, zobaczymy książki dla dzieci i młodzieży nagrodzone przez IBBY (International Board on Books for Young People) oraz obejrzymy krótkie formy teatralne prezentowane przez dzieci i młodzież.

• Gra terenowa „Tajemniczy Ogród Łazienkowski”
Zapraszamy do udziału w grze, której finałem o godz. 16 będzie odwiedzenie prywatnych apartamentów prezydenckich w Belwederze (zapisy pod mailem: gramiejska@estrada.com.pl).