Koncerty Chopinowskie Koncerty Chopinowskie

Koncerty Chopinowskie

15 maja ruszył 57. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich

 

15 maja rozpoczął się 57. sezon jednaj z najstarszych imprez muzycznych w stolicy, kulturalnej wizytówki Warszawy, odbywającej się nieprzerwanie od 1959 roku. Podczas inauguracji pod pomnikiem Fryderyka Chopina zagrał Karol Radziwonowicz.

Koncerty Chopinowskie odbywające się w Łazienkach Królewskich na stałe wpisały się w wiosenno-letni obraz Warszawy. Od połowy maja do końca września w każdą niedzielę występy wybitnych pianistów odbywały się dwukrotnie: o godzinie 12.00 i 16.00.

Apogeum zainteresowania koncerty przeżywały w 2010 r. Wówczas na całym świecie obchodzony był Rok Chopinowski, przypadający na 200 lat od narodzin kompozytora. Wśród bohaterów obchodów był, biorący udział w licznych koncertach i projektach, Karol Radziwonowicz – jeden z najlepszych interpretatorów muzyki Fryderyka Chopina. To właśnie on zagrał na otwarcie tegorocznego sezonu. Jako drugi, 15 maja swój koncert dał Łukasz Krupiński – 24-letni zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów. Taki zestaw na inaugurację jest czytelnym znakiem tego, że organizatorzy – Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – stawiają zarówno na dojrzałość i klasyczne podejście, jak i młodość oraz nowatorstwo.

Jakie cechy muzyki Chopina wymieniane są w pierwszej kolejności? Jej romantyczność, ludowość i patriotyczny charakter. Także jej uniwersalność, która powoduje, że twórczość naszego wybitnego rodaka od lat jest pociągająca dla muzyków reprezentujących różne, także nietypowe i nowoczesne sposoby interpretacji muzyki. W tym roku w kalendarzu występów warto zwrócić uwagę na młodych pianistów, którzy mogą nas zaskoczyć swoim podejściem do muzyki Chopina – rekomenduje Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady. Dlatego polecamy Państwa szczególnej uwadze występy: Michała Szymanowskiego, Grzegorza Skrobińskiego (obaj 3 lipca), Adama Kośmieji (24 lipca), Tymoteusza Biesa (7 sierpnia), Aleksandry Bobrowskiej (18 września) i kończącego cały tegoroczny sezon Krzysztofa Książka (25 września). Wszyscy mają już na koncie sukcesy, ale najlepsze ciągle przed nimi. Wciąż mogą więc uchodzić za nadzieję polskiej pianistyki – dodaje Andrzej Matusiak.

Dla każdego z pianistów występ w tak szczególnej scenerii jest wielką nobilitacją i wyrazem uznania. Publiczność, zawsze licznie przybywająca pod monument natchnionego kompozytora pod wierzbą, jest z roku na rok coraz lepiej muzycznie wyedukowana. Ogromna w tym zasługa Koncertów Chopinowskich, które świetnie wpisują się w popularyzację sztuki wyższej w sposób coraz bardziej współczesny i otwarty. Warto się o tym przekonać.

Organizatorzy: Stołeczna Estrada.

Partnerzy: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Mecenasem 57. sezonu Koncertów Chopinowskich jest Lotnisko Chopina w Warszawie.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza.pl, Co Jest Grane24, Wirtualna Polska, WawaLove