Zagraniczne Zagraniczne

Kwartet Wójciński / Szmańda oraz Marcin Masecki w klubie Zappa Tel Aviv

 

Izraelskie Stowarzyszenie Jazzowe  we współpracy z Klubem Zappa

&

Miasto Warszawa  oraz Instytut Polski w Tel Awiwie

W ramach 25-lecia miast partnerskich Warszawa-Tel Awiw

 

Przedstawia dwa wiodące projekty podczas jednego wieczoru w Izraelu:

 

Kwartet Wójciński / Szmańda

+

Marcin Masecki 

 

w klubie Zappa Tel Aviv

 

 

 

 

 

Izraelskie Stowarzyszenie Jazzowe zostało założona w celu sprowadzenia do Izraela światowej klasy muzyków jazzowych i umożliwienia izraelskim fanom jazzu na degustacje muzyczną na najwyższym poziomie w umiarkowanej cenie. Kolejny międzynarodowy wieczór jazzowy, w skład którego wchodzą dwa występy wybitnych polskich artystów, to trzeci międzynarodowy wieczór organizowany przez stowarzyszenie we współpracy z klubem Zappa. Dwa poprzednie wieczory były ogromnym sukcesem: "Było to jedno z najlepszych jazzowych wieczorów, które ostatnio odbyły się w Izraelu" (Ben Shalev, gazeta „Ha'aretz”).

 

Polski wieczór jazzowy jest zorganizowany dzięki wsparciu Miasta Warszawa oraz Instytutu Polskiego w Tel Awiwie w ramach obchodów 25.lecia umowy o miastach partnerskich między Tel Awiwiem a Warszawą i chęci przybliżenia Izraelczykom współczesnej warszawskiej sceny muzycznej i kulturalnej.

 

Od lat sześćdziesiątych, gdy jazz w Polsce był symbolem dążenia do wolności (od reżimu komunistycznego), aż do dziś Polska jest mocarstwem jazzowym, a scena warszawska pełni szczególnie wiodącą rolę. Polska scena jazzowa ma najwyższą jakość w całym świecie jazzowym,  a polscy artyści pojawiają się regularnie na wszystkich najważniejszych festiwalach jazzowych i na świecie.

Niestety dotychczas publiczność jazzowa w Izraelu nie miała zbyt wiele okazji do posłuchania polski jazzu na żywo, w szczególności polskiego jazzu  ostatniej dekady. Izraelskie Stowarzyszenie Jazzowe wraz z polskimi partnerami postanowiło zmienić ten stan rzeczy i poświęcić specjalny wieczór jednym z najlepszy i najbardziej poszukiwanych polskim wykonawcom na świecie:

 

Kwartet Wójciński / Szmańda:

Szymon Wojciński - fortepian, Maurycy Wojciński - trąbka, Ksawery Wójciński - kontrabas, Krzysztof Szmańda - perkusja.

Kwartet (w tym 3 braci) gra nowoczesny jazz, nieco melodyjny i impresjonistyczny inspirowany muzyką klasyczną. Ostatnio zagrali w Kennedy Center w Waszyngtonie, w pubie Joe's w Nowym Jorku, czy na Vancouver Jazz Festiwal. Ich ostatni album Delusions wydany w 2016 roku został wybrany na jeden z najlepszych albumów polskiego jazzu.

 

Marcin Masecki 

Marcin Masecki jest jednym z najważniejszych pianistów w Polsce, zarówno w muzyce jazzowej, jak i klasycznej. Obecny projekt Masecki poświęcił całkowicie muzyce ragtime, która była popularna 100 lat temu. Duet Marcin Masecki - Fortepian.

 

Tekst:

Barak Weiss, jeden założycieli Izraelskiego Stowarzyszenia Jazzowego, kurator projektu oraz dyrektor artystyczny Festiwalu Jazz w Tel Awiwie.

Tadeusz Woleński, kurator Instytut Polski w Tel Awiwie