Warszawiacy olśnieni nowym pokazem w Multimedialnym Parku Fontann

ŻAR NAD WISŁĄ

Twórcą muzyki do nowego pokazu w Multimedialnym Parku Fontann nad Wisłą jest JEAN MICHEL JARRE! Ojciec Chrzestny muzyki elektronicznej na świecie tym razem gościł w Warszawie na cały letni sezon. Premierowa odsłona „Warszawskich Syren” odbyła się 1 maja.

 

Jean Michel Jarre / Andrzej Matusiak - Dyrektor Stołecznej Estrady

Warszawa jest mi bardzo bliska – mówił Jean-Michel Jarre. – To miasto wspaniale czerpie
ze swojej przeszłości jednocześnie nic nie tracąc z nowoczesności. Podziwiam sposób, w jaki historia wplata się tutaj w przyszłość. Energia, jaką czuje się w tym mieście, z pewnością wyróżnia je spośród innych europejskich stolic
.

Po raz pierwszy w historii Multimedialnego Parku Fontann usłyszeliśmy dedykowaną warstwę muzyczną przygotowaną przez specjalnie zaproszonego artystę.

– Muzyka Jarre’a jest uniwersalna, ponadczasowa i bardzo europejska – mówił Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady i pomysłodawca projektu. – Co roku przygotowujemy premierowy pokaz łączący animacje, multimedia, efekty świetlne, muzykę i widowiskowe fontanny. W tym sezonie postanowiliśmy pójść o krok dalej i zaprosić do współpracy jednego z najciekawszych współczesnych muzyków oraz zaproponować mu nowe wyzwanie i zaprezentować jego kompozycje w nowym kontekście. Bardzo się cieszę, że tak entuzjastycznie zareagował na tę propozycję i włączył się w współtworzenie projektu.

Propozycja włączenia mojej muzyki do projektu multimedialnego od razu zyskała moją zgodę i z niecierpliwością czekam na jego realizację – przyznał artysta.

Usłyszeliśmy przekrój jego twórczości, od debiutanckiej płyty „Oxygene”, przez legendarne „Equinoxe”, aż po ostatni album „Electronica Vol 1: The Time Machine”. Nie zabrakło również utworów produkowanych przy współpracy z innymi gwiazdami muzyki elektronicznej, jak choćby „Stardust” Armina van Buurena czy symfonicznej wersji „Acropolis”.

W warstwie wizualnej pokaz był opowieścią inspirowaną jedną z najsłynniejszych stołecznych legend – o warszawskiej Syrence. Przekonaliśmy się, że współczesne Syreny to młode warszawianki, aktywne i zaangażowane w życie miasta. Równie ważne było nawiązanie do warszawskiej historii, wspomnienie jednej z bohaterek stolicy – Krystyny Krahelskiej, pseudonim „Danuta”, której twarz stała się pierwowzorem warszawskiej syrenki z pomnika stojącego nad Wisłą. Animowaną opowieść stworzył Paweł Piotr Przybył, twórca kilkudziesięciu widowisk multimedialnych, projektów graficznych i animacji. Natomiast programowanie fontann i efektów to dzieło Łukasza Kamila Cisconia (OASE) i Basa Verstraelena (LIGHTLINE). Warstwa wizualna w połączeniu z muzyką Jarre’a stworzyły niezapomniane widowisko.

Warszawskie pokazy w Multimedialnym Parku Fontann były świetną rozgrzewką
dla fanów Jean Michel Jarre’a przed jego jesienną trasą koncertową, promującą nowy album „Electronica Vol 2: The Heart of Noise”, podczas której zawitał również do Polski.

Zawsze miałem silne i szczególne związki z Polską. Regularnie bywam w Warszawie. Koncertowanie przed publicznością polską sprawia mi wiele satysfakcji, a częste pobyty pozwalają mi lepiej dostrzegać i rozumieć to, co się tutaj dzieje – dodał Jean-Michel Jarre.

6 maja ukazała się jego najnowsza płyta “Electronica Vol 2: The Heart of Noise”.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, Metrocafe.pl, WawaLove.pl, Wirtualna Polska

fot. Anna Czuba/Agora