Jazz Rally Düsseldorf

Jazz Rally Düsseldorf 2019

27. SCHAUINSLAND REISEN JAZZ RALLY DÜSSELDORF 2019
Koncert w ramach 30-lecia partnerstwa miast Warszawa-Düsseldorf

MACIEJ OBARA QUARTET - Unloved
sobota, 08.06.2019, g. 16.00, Parlament NRW Düsseldorf

Maciej Obara – saksofon altowy / Dominik Wania - fortepian
Ole Morten Vågan – kontrabas / Michał Miśkiewicz - perkusja

W 2019 roku Warszawa i Duesseldorf obchodzą 30-lecie partnerstwa miast. Koncert Kwartetu Macieja Obary – laureata BMW World Jazz Award 2019 - na największym festiwalu jazzowym w Niemczech Duesseldorf Jazz Rally odbywa się w tych ramach i jest jednocześnie rezultatem znakomitej współpracy wielu partnerów: parlamentu Nadrenii Północnej Westfalii, związku przedsiębiorców Destination Düsseldorf, Instytutu Polskiego w Düsseldorfie, niemiecko-polskiej kancelarii prawniczej Tigges Rechtsanwälte, obu miast oraz Stołecznej Estrady. Dzięki wspomnianej współpracy Instytut Polski w Duesseldorfie od wielu lat pozyskuje wybitnych muzyków z Polski, którzy występują w jednym z najlepszych miejsc festiwalowych – w parlamencie Nadrenii Północnej Westfalii.
Założony w 2012 roku kwartet jest obecnie jedną z wiodących europejskich formacji jazzowych, a każdy z jego członków wyróżnia się indywidualnym brzmieniem wynikającym z różnorodnych doświadczeń muzycznych. Po 5 latach działalności, Maciej Obara Quartet otrzymał zaproszenie od Manfreda Eichera i w 2017 roku renomowane wydawnictwo ECM Monachium wydaje album "Unloved", do którego wszystkie kompozycje z wyjątkiem tytułowego utworu Krzysztofa Komedy napisał Maciej Obara. Płyta inspirowana jest polskimi mistrzami jazzu i melodiami romantycznych kompozytorów. Całość dopełnia niezwykły zmysł harmoniczny Dominika Wani, ludowe brzmienie Ole Mortena Vagana i rockowy feeling perkusisty Gard Nilssena, którego na festiwalu Jazz Rally w Duesseldorfie zastąpi Michał Miśkiewicz.
Maciej Obara - saksofonista, kompozytor, improwizator, dwukrotnie otrzymał najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce, Fryderyk, w 2018 roku. Wyróżnia się rozpoznawalną frazą i mocnym brzmieniem. Artysta, który od początku swojej kariery konsekwentnie rozwija własny język muzyczny. Choć współpracował z wieloma artystami z Japonii, USA i Europy, jego głównym projektem od lat jest własny kwartet składający się z pianisty Dominika Wani, kontrabasisty Ole Mortena Vagana i perkusisty Garda Nilssena. Zespół to ścisła grupa europejskich muzyków, którzy świadomie i bezkompromisowo tworzą swój własny styl. Najnowszy album zespołu "Unloved" jest dziewiątym autorskim albumem w dyskografii Macieja Obary.