Wianki nad Wisłą 2019

0:00 / 0:00

Powitaliśmy lato

22 czerwca zaczęliśmy lato. W programie mieliśmy wielki pikniki świętojański, regaty, wodowanie wianka oraz – tradycyjnie już – wieczorne koncerty.

Wydarzenie od wielu lat przyciąga nad Wisłę tysiące widzów. Już 22 czerwca w Multimedialnym Parku Fontann odbyła się 24. edycja Wianków nad Wisłą.

Rozpoczęliśmy częścią kulinarną, „bitwą na patelnie” - show w wykonaniu mistrzów: Krzysztofa Szulborskiego – prezesa Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, Grzegorza Parczewskiego – mistrza świata BBQ, Jeana Bosa – prekursora kuchni molekularnej w Polsce, kucharza rodzin królewskich Belgii i Monako. Pokaz zakończył poczęstunek dla kibiców bitwy – do wyboru kaszotto, paella i śródziemnomorskie penne.

Największy wianek w Warszawie
Podczas Wianków nad Wisłą nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnego puszczania wianków. W tym roku wspólne dekorowaliśmy największy wianek w Warszawie pastelowymi eustomami, chryzantemami i koralowymi peoniami, nawiązując do najmodniejszej barwy, koloru roku 2019 – ustanowionego przez Instytut Pantone – living coral.

Rytuał plecenia wianków z polnych kwiatów i puszczania ich na wodę był w dawnych czasach zarezerwowany jedynie dla panien, które w Noc Kupały wróżyły dla siebie rychłe zamążpójście. Jednak podczas tegorocznych Wianków nad Wisłą każdy mógł wziąć udział w zabawie.

Strefa wodna
Wianki to święto żywiołów – dla miłośników wody i sportów wodnych przygotowaliśmy specjalną strefę, a w niej: pokazy żeglarstwa i ratownictwa, prezentacje mistrzów żeglarstwa, regaty o Puchar Wianków oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo oferowaliśmy darmowe rejsy omegami i tradycyjnymi łodziami wiślanymi. Nad Wisłą wystąpiło również trio jazzowe: Tomasz Grzegorski (saksofon), Michał Jaros (kontrabas), Tomasz Sowiński (perkusja).

Wianki za pan brat z ekologią
Wianki tradycyjnie kojarzą się z naturą, sielskością i ekologią. W tym roku główny sponsor Wianków nad Wisłą – innogy Polska zadbało o to, żeby w czasie zabawy pamiętać o środowisku. W specjalnej Ekostrefie na terenie Podzamcza promowało ekologiczny styl życia w ramach akcji „Eko lato z innogy”. Warszawiacy pogłębiali swoją wiedzę na temat ekologicznego stylu życia i recyklingu, poznajawali zalety korzystania z elektrycznego car sharingu innogy go!, a także przyjazną klimatowi ofertę Nowa Energia dla Warszawy. Wraz z partnerami, innogy Polska podjęło się zbierania i dopilnowania późniejszego recyklingu plastików polipropylenowych, które po imprezach masowych często nie są zbierane jako surowce wtórne. Dodatkowo innogy Polska główny Wianków nad Wisłą przygotowało sekcję eko zabaw dla dzieci i zachęcało do kibicowania uczestnikom regat na Wiśle.
- Wianki nad Wisłą cieszą się ogromną popularnością i są co roku odwiedzane przez tysiące osób. Jako główny sponsor wydarzenia chcielibyśmy wykorzystać tę okazję do promocji ekologicznych rozwiązań, które każdy z nas może stosować na co dzień.

Wieczór z gwiazdami pod gwiazdami
Wieczorem rozpoczął się koncert największych gwiazd polskiej – i nie tylko – sceny muzycznej. Wystąpili: Tulia, Krzysztof Zalewski, Nosowska, L.U.C. & REBEL BABEL z gośćmi oraz – australijski duet didżejski – NERVO.

Pierwsze siostry elektronicznej muzyki tanecznej - Mim i Liv Nervo z NERVO - wspięły się na szczyt międzynarodowej sceny muzycznej.
Wszechstronnie utalentowane Australijki utrzymują się w światowej czołówce. Według DJ Magazine są najlepszymi kobietami-DJ’ami. Mają oddanych fanów na całym świecie, co sprawia, że ich harmonogram jest bardzo napięty, podróżują po całym globie, od połyskujących plaż Ibizy, do ich studia w Londynie, czy Los Angeles, poprzez główne sceny największych festiwali na świecie w tym Tomorrowland, Lollapalooza, Creamfields, Balaton Sound, EDC, Electric Zoo, ULTRA i wiele innych.
Występowały w wyjątkowych miejscach podczas największych wydarzeń muzycznych na świecie, w tym w nowych megaklubach Las Vegas Omnia, Hakkasan i Wet Republic oraz Ibiza Beach Clubs Ushuaia i Hï (gdzie odbywają się imprezy #NERVONation). Wszędzie, gdzie się pojawią, zarażają pozytywną energia, prezentują odważny styl oraz głęboką miłość i zrozumienie dla muzyki.

Kolejną kobiecą grupą występującą podczas Wianków był zespół Tulia. Grupę tworzą cztery młode, ale bardzo doświadczone artystki z gruntownym muzycznym wykształceniem.
TULIA posługuje się techniką śpiewokrzyku, to głosy charakterystyczne dla polskiej muzyki ludowej wspomaganej najnowocześniejszą produkcją muzyczną, tkwiącą korzeniami gdzieś pomiędzy brzmieniami znanymi z albumów takich artystów jak: Nick Cave, Dead Can Dance, David Sylvian, Bon Iver, czy Jan Garbarek. Całość uzupełniają absolutnie unikatowe tradycyjne instrumenty o tak ekscentrycznych nazwach jak: suka biłgorajska, lira korbowa czy piszczałka wielkanocna. To wszystko tworzy klimat niepowtarzalnego, natychmiast rozpoznawalnego, charakterystycznego tuliowego brzmienia, które już od pierwszych sekund powoduje u publiczności efekt zatrzymującego się w zachwycie świata.

Następna osobowość sceniczna – Nosowska również nie próżnuje na polu muzycznym. Jesienią 2018 ukazał się jej kolejny solowy album BASTA, który szybko pokrył się złotem. To zbiór 11, bardzo osobistych w warstwie tekstowej utworów. Jak mówi sama Nosowska - „to najważniejsza płyta”.

Na wiankowej scenie pojawił się również L.U.C z projektem Rebel Babel oraz gośćmi (m.in. Bovska, Grubson, Bisz). To producent muzyczny, wokalista, kompozytor, autor tekstów oraz reżyser wideoklipów i koncertów nagrodzony m.in. Paszportem Polityki, Mateuszem Trójki, Wrocławską Nagrodą Muzyczną, nagrodą Ale Sztuka i dwukrotnie Yachem, okrzyknięty przez dziennikarzy Artystą XXI wieku.

W 2015 roku z Janem Feat'em założył - REBEL BABEL ENSEMBLE - transkulturowy, międzynarodowy Big - Band, Folokowo-Hip-Hopowy, w której zagrało już kilka tysięcy muzyków z całej Europy.
22 czerwca, na naszej scenie razem z L.U.C. & REBEL BABEL ENSAMBLE pojawią się: Bovska,Grubson, Bisz (B.O.K), PROMOE, Orkiestra Dęta OSP Konopiska oraz Orkiestra Reprezentacyjna SGGW.

Publiczność Wianków słuchała również Krzysztofa Zalewskiego, którego żywiołem są występy sceniczne. Najpierw koncertował z materiałem z „Zeliga”, później wykonywał niesamowity one man show, prezentując zawiłe numery z debiutanckiego albumu. Przełomem w jego twórczości była wydana w 2016 roku płyta „Złoto”. Na tym albumie możemy usłyszeć, że mniej znaczy więcej, że to, co ciche i subtelne, często wybrzmiewa głośniej od huku przesterowanych gitar.

Organizatorem imprezy jest Stołeczna Estrada, Instytucja Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.

24. edycja Wianków nad Wisłą odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Sponsorem głównym było : innogy Polska, sprzedawca energii dla Warszawy.
Sponsor: MPWiK, Warszawska Kranówka, Królewskie
Partner: LOTTO www.lotto.pl
Patronat medialny: Naszemiasto.pl oraz Radio ZET