Stołeczna Estrada

Instytucja kultury m. st. Warszawy

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich online

Ewa Pobłocka
0:00 / 0:00

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich online

Nikolay Khozyainov
0:00 / 0:00

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich online

Mateusz Krzyżowski
0:00 / 0:00

Wianki nad Wisłą 2021. Powitanie lata.

0:00 / 0:00

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich online

Edward Wolanin
0:00 / 0:00

Jerz Igor czyta i gra: Baśnie włoskie

odc. 4. „Czary-mary, dawaj talary!”
0:00 / 0:00

Wianki nad Wisłą 2021. Powitanie lata

Już 26 czerwca na warszawskim Podzamczu powitamy lato. Stołeczna Estrada przygotowała całodzienne atrakcje, nawiązujące do Nocy Kupały. W programie tradycyjne obrzędy i magiczna zabawa, m.in. wielki pikniki świętojański, puszczanie wianków, występy performerów i tancerzy, warsztaty kwiatowe, śniadanie na trawie, rekonstrukcja wioski słowiańskiej, konkurs na najpiękniejszy wianek oraz „Preludium Słowiańskie” – żywiołowy spektakl łączący bodyart, muzykę i taniec!

W ostatnią sobotę czerwca, w samo południe przeniesiemy się w czasy naszych słowiańskich przodków. Poznamy tajemnice dawnych Słowian – rzemiosło, bitwy oraz życie codzienne w specjalnie zrekonstruowanej, tradycyjnej wiosce, zlokalizowanej przy ulicy Sanguszki. Będzie można poczuć unikalny klimat wczesnego średniowiecza oraz dowiedzieć się, jak żyli ludzie w minionych wiekach. To wszystko zapewnią grupy Wotczina Rarog, Drużyna Najemna Rujewit oraz Tyr Hird.

Na terenie Multimedialnego Parku Fontann będzie można również skosztować staropolskiej kuchni i zjeść śniadanie na trawie oraz wziąć udział w zajęciach z florystką, podczas których nauczymy się jak pleść wianki i pielęgnować kwiaty. Warsztaty zakończą się konkursem na najpiękniejszy wianek. Będzie można również kupić rośliny i zioła domowe. Podczas Wianków wyświetlane będą także filmy przyrodnicze z cyklu „Saga prastarej puszczy”.

Oczom spacerowiczów ukaże się bajeczny taniec kwiatów, czyli projekt instalacji ruchowej bodyart w wykonaniu performerów i plastyków Art Color Ballet, w którym tancerze poprzez choreografię, charakteryzację bodypainting i przestrzenne formy rekwizytów ukażą piękno polskich kwiatów. Będziemy mogli podziwiać również „żywe obrazy” – malarskie dzieło w wykonaniu artystek z zespołu, które wspólnie z tancerzami na oczach widzów stworzą przestrzenną relację obrazu i sztuki malarstwa na ciele, nawiązującą do symboliki słowiańskiej. Zobaczymy także ogromną instalację plenerową w formie ryby, która według dawnych wierzeń oznaczać może narodziny, nieśmiertelność, wolność, obfitość, mądrość i odrodzenie, nierozerwalnie związanej z żywiołem wody oraz rzeki Wisły. Na wiślańskim brzegu Wisły, przy ulicy Boleść, flisacy opowiadać będą fascynujące, pradawne historie oraz szkolić z wiązania węzłów żeglarskich na statku „Dar Mazowsza”.

Wszystkie atrakcje uświetniać będą ludowe pieśni i tańce. W godzinach popołudniowych nastąpi kulminacyjny punkt programu – wspólne wodowanie gigantycznego, baśniowego wianka na Wiśle przy dźwiękach muzyki zespołów Kruszynioki i Ritmodelia.

Wielopokoleniowy zespół folklorystyczny Kruszynioki pochodzi z Kujaw. Występuje z własna kapelą i zespołem tanecznym, w pełnym składzie liczy kilkadziesiąt osób. W swoim repertuarze mają pieśni i tańce kujawskie oraz inne utwory ludowe z różnych regionów. Ogromną popularnością cieszą się widowiska obrzędów ludowych prezentowane przez zespół: „Wesele na Kujawach”, „Kiszenie kapusty”, „Dyngus w Kruszynie”.

Grupa perkusyjna Ritmodelia powstała jako efekt fascynacji kilku warszawskich muzyków sambą uliczną – jej rytmem, żywiołowością, a w szczególności siłą wyrazu. Rytmy etniczne, wywodzące się z odległych zakątków świata stały się dla perkusistów z Ritmodelii inspiracją i punktem wyjścia do tworzenia autorskich kompozycji. Ich występy gwarantują niesamowitą energię, radość, i zaproszają do tańca. Podczas Wianków zaprezentują specjalny program z melodiami słowiańskimi.

Wieczorną część obchodów nocy świętojańskiej uświetni występ polskiego zespołu Percival, który powstał w wyniku fascynacji historią i kulturą dawnych Słowian. Ich muzyka to słowiański folk-metal z wpływami folk-rocka i rocka progresywnego, a nawet prog-metalu. Sam zespół określa swoją muzykę jako nową falę polskiego heavy folku. Percival znany jest jako współtwórca muzyki do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, która zdobyła światowy rozgłos, wiele nagród i wyróżnień.

Obchody tegorocznych Wianków nad Wisłą o godzinie 21.30 zwieńczy „Preludium Słowiańskie” – spektakl muzyczny sięgający do korzeni kultury Słowian. Inspiracją do powstania scenariusza był kalendarz słowiański oraz symbolika przyrody zaklęta w czterech porach roku. Twórcy widowiska Marek Smok Rajss i Agnieszka Glińska za pomocą różnorodnych form ekspresji twórczej – żywej muzyki, rytmu, tańca, rdzennych pieśni i malarstwa na ciele wykreowali na wskroś współczesną, a jednak sięgającą głęboko do korzeni interpretację świata prasłowiańskiego, z bogactwem wierzeń i obrzędów, wyznaczonych rytmem przyrody. Dynamika żywej muzyki oraz pieśni słowiańskich, zilustrowana tańcem i plastyką przenosi widza na głęboki poziom doznań duchowych i pierwotnych znaczeń, za którymi tęsknimy. Spektakl w wykonaniu zespołu Art Color Ballet, grupy Wataha Drums oraz grupy wokalnej Strojone przybliża współczesnemu widzowi barwny świat kultury słowiańskiej, pełnej magii i osobliwości.

Wianki nad Wisłą 2021. Powitanie lata – 25 lat tradycji imprezy, ponad 1000 lat historii.
Wianki to piknik rodzinny inspirowany słowiańską tradycją uroczystego świętowania Nocy Kupały zwanej również Sobótką. W trakcie radosnych zabaw odbywały się dawniej różnego rodzaju wróżby i tańce, a dziewczęta puszczały wianki z zapalonymi świecami. Stołeczne Wianki nad Wisłą starają się łączyć tradycję i nowoczesność – nawiązują do prastarych obrzędów świętojańskich poświęconych żywiołom wody i ognia (które wedle dawnych wierzeń miały oczyszczającą moc), przedstawiając je w formie współczesnych happeningów. W programie pikniku dominuje rekreacja i rozrywka, ale nie brakuje nawiązań do staropolskiej sztuki ludowej i tradycji kulinarnej.

Organizatorzy: Stołeczna Estrada
Wsparcie finansowe: Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy: LOTTO, Królewskie
Patron medialny: Chilli Zet

Jerz Igor czyta i gra: Baśnie włoskie

odc. 3. „Katarzyna Mądra”
0:00 / 0:00

CELLO BROTHERS

Mury
0:00 / 0:00

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich online

Viet Trung Nguyen
0:00 / 0:00

Koncert "Pieśni o szczęściu"

w Multimedialnym Parku Fontann
0:00 / 0:00

Jerz Igor czyta i gra: Baśnie włoskie

odc. 2. „Giovannino nieustraszony”
0:00 / 0:00

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich online

Mateusz Tomica
0:00 / 0:00

Koncert „Pieśni o szczęściu”

Koncert „Pieśni o szczęściu” z okazji obchodów Święta Warszawy oraz 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zwieńczy działalność Dzielnicy Poetów w Multimedialnym Parku Fontann.

W piątek, 4 czerwca odbędzie się wyjątkowy koncert, przygotowany przez Stołeczną Estradę, który ma na celu upamiętnienie twórczości wybitnych polskich poetów: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, obchodzącego w tym roku stulecie urodzin, a także Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Mirona Białoszewskiego oraz Juliana Tuwima. Wybór poezji oraz oprawa muzyczna stworzą spójną poetycką całość, która zachwyci niejednego widza.

„Pragniemy przybliżyć postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jako młodego, wrażliwego człowieka, ze swoimi ambicjami, planami na przyszłość, pasjami i talentami. W koncercie zostanie uwzględniony nie tylko temat wojny i powstania warszawskiego, które w największym stopniu ukształtowały twórczość poety, ale również inne wątki z jego krótkiego życia. Koncert przeniesie nas do baśniowej krainy pełnej miłości, szczęścia, nadziei. Będzie poetycko, mądrze i wzruszająco” – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

W piątkowym koncercie wystąpią m.in.: Beata Rybotycka, Janusz Radek, Jacek Wójcicki oraz Zbigniew Zamachowski. Do współpracy przy realizacji projektu Stołeczna Estrada zaprosiła również Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza z Warszawy. „Pieśń o szczęściu” w duecie ze Zbigniewem Zamachowskim zaśpiewa Anna Serafińska – wokalistka, która pierwsza w Polsce uzyskała tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego, obecnie Prorektor ds. rozwoju kadry naukowej Akademii Teatralnej. Zaplanowano również udział młodych aktorów z warszawskiej Akademii Teatralnej. Podczas koncertu usłyszymy m.in. autorskie aranżacje utworów Baczyńskiego „Na moście w Avignon”, „Znów wędrujemy”, a także „Ocalić od zapomnienia” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, „Karuzelę z Madonnami” Mirona Białoszewskiego czy „Miłość Ci wszystko wybaczy” Juliana Tuwima. Kierownikiem muzycznym koncertu jest Marcin Urban.

Koncert „Pieśni o szczęściu” będzie zwieńczeniem działalności Dzielnicy Poetów, w którą od 15. maja zamienił się Multimedialny Park Fontann. Na terenie Podzamcza można usłyszeć najpiękniejsze strofy polskiej poezji emitowane z głośników w dwóch cyklach tematycznych - jeden poświęcony poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, drugi twórczości Poetek i Poetów Warszawy. Można również wypożyczyć tomik poezji z plenerowej biblioteczki, działającej pod hasłem: Weź i przynieś, podziel się literaturą. Poetyckie atrakcje dostępne będą w Multimedialnym Parku Fontann do 6. czerwca.

Jerz Igor czyta i gra: Baśnie włoskie

odc. 1. „Chłop astrologiem”
0:00 / 0:00

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich online

Aleksandra Hortensja Dąbek
0:00 / 0:00

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich online

23.05: Łukasz Byrdy
0:00 / 0:00

Dzielnica Poetów w Multimedialnym Parku Fontann

0:00 / 0:00

Otwarcie wystawy plenerowej

W co się bawić? Życie rozrywkowe stolicy na przestrzeni lat

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich online

16.05: Kevin Kenner
0:00 / 0:00

62. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich po raz drugi online

Niebywały sukces Koncertów Chopinowskich w wersji online z ubiegłego roku oraz trwające ograniczenia dotyczące organizacji imprez skłoniły organizatorów wydarzenia do kontynuowania recitali w formie online.

Koncert inauguracyjny odbędzie się w niedzielę 16. maja, tradycyjnie o godz. 12:00. Transmisja będzie dostępna na www.facebook.com/koncertychopinowskie, a także na Youtube i stronach internetowych www.koncerty-chopinowskie.pl i www.estrada.com.pl. Spacerujący w Łazienkach Królewskich będą mogli wysłuchać muzyki Chopina z głośników rozstawionych w głównych miejscach królewskiego parku w każdą niedzielę w południe.

W koncercie inauguracyjnym wystąpi amerykański pianista Kevin Kenner, uznawany za jednego z najwybitniejszych wykonawców muzyki Chopina. Zdobył najwyższą nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Pia¬nistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest również laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i wielu innych.

Ten pochodzący z Kalifornii pianista wcześnie miał okazję zapoznać się z polskimi tradycjami muzyki klasycznej – w wieku kilkunastu lat studiował pod kierunkiem wybitnego polskiego profesora Ludwika Stefańskiego w Krakowie. Kenner jest również wybitnym pianistą studyjnym – czasopismo „Grammophone” określiło wszystkie jego interpretacje utworów Paderewskiego i Chopina mianem nagrań miesiąca. Inne jego nagrania zostały wyróżnione przez „Diapason”, „Fanfare” i Polskie Radio. Przez ponad dziesięć lat Kevin Kenner był zatrudniony na stanowisku profesora w Royal College of Music w Londynie. Obecnie pracuje na wydziale muzycznym Uniwersytetu Miami (Frost School of Music), gdzie przygotowuje młodych, utalentowanych pianistów do występów na scenach świata. Zasiadał w jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym Konkursu im. Ferruccio Busoniego we włoskim Bolzano i Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Plenerowe koncerty muzyki Chopina zorganizowano po raz pierwszy w 1959 r., po zrekonstruowaniu pomnika kompozytora. Z biegiem czasu wielokrotnie zmieniały swoją formułę. W tym roku, po raz kolejny pianiści nie zagrają pod pomnikiem Chopina, lecz wystąpią dla słuchaczy online. Recitale zarejestrowane zostały w wyjątkowym wnętrzu Sali Balowej w Pałacu na Wyspie, zbudowanej pod koniec XVIII wieku, z dekoracyjnymi marmurowymi kominkami z rzeźbą Herkulesa i Apolla Belwederskiego. Koncerty w tej formule będą kontynuowane w każdą niedzielę o godz. 12:00, a jeżeli sytuacja na to pozwoli Stołeczna Estrada powróci do organizacji koncertów w tradycyjnej formie – na żywo.

Wszystkie koncerty dostępne będą bezpłatnie.
Cykl koncertowy finansowany jest ze środków Miasta st. Warszawy.

Organizatorzy: Stołeczna Estrada, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie
Partnerzy: KAWAI, Sheraton Grand Warsaw
Patron medialny: Onet
Współpraca redakcyjna: RMF Classic

W co się bawić? Życie rozrywkowe stolicy na przestrzeni lat

0:00 / 0:00

Multimedialny Park Fontann zamieni się w Dzielnicę Poetów

W sobotę, 15.05 (Noc Muzeów), Multimedialny Park Fontann zamieni się w krainę poezji. Na terenie Podzamcza, w ulubionym miejscu wypoczynku warszawiaków czekać będzie szereg atrakcji związanych z liryką. Usłyszymy najpiękniejsze strofy polskiej poezji. Będzie można wziąć udział w spotkaniu literackim, a także wypożyczyć tomik poezji z plenerowej biblioteczki, działającej pod hasłem: Weź i przynieś, podziel się literaturą. Ponadto po zmroku na skarpie wyświetlona zostanie gigantyczna animacja zapraszająca do odwiedzenia „Dzielnicy Poetów”.

Organizator wydarzenia, Stołeczna Estrada przygotowała dwa cykle tematyczne. Jeden poświęcony poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, drugi twórczości Poetek i Poetów Warszawy. Wybrano osobiste, prywatne wiersze Baczyńskiego, który był nie tylko poetą-żołnierzem, lecz także subtelnym lirykiem, wrażliwym na urodę świata, na barwy i zmienność pór roku, na życie pulsujące w ciałach zwierząt i w roślinach.

Przedstawimy również wybór wierszy poetek i poetów związanych z Warszawą. Powstały one w ciągu ostatnich stu lat. Mamy tu liryczne wyznania, czułe wspomnienia, ale też obrazy ciemnych stron stołecznej rzeczywistości, jej trudów i czarów. To portrety Warszawy i jej mieszkańców. Wybrano wiersze autorstwa Jerzego Lieberta, Krystyny Krahelskiej, Juliana Tuwima, Ireny Tuwim, Adama Ważyka, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Mirona Białoszewskiego, Zuzanny Ginczanki, Artura Oppmana i Światopełka Karpińskiego.

Emisja wierszy wg wyboru prof. Piotra Mitznera, znakomitego poety, eseisty i pisarza, które czytać będą Anna Nehrebecka, Anna Dereszowska, Zbigniew Zamachowski i Adam Bauman odbywać się będzie w każdy weekend, od 16.05 do 06.06 o pełnych godzinach:
Piątek: od 18.00 do 21.30
Sobota: od 15.00 do 21.30
Niedziela: od 12.00 do 16.00
Podczas Nocy Muzeów (15.05) w godz. 17.00-23.00.

Ponadto podczas Nocy Muzeów w sobotę 15.05, o godz. 21.00 w Pawilonie Artystycznym Fontanna odbędzie się spotkanie literackie, w którym udział wezmą warszawscy twórcy: Krystyna Dąbrowska, poetka, tłumaczka, laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Piotr Matywiecki, poeta, eseista, laureat nagród Polskiego Pen Clubu, Nagrody m.st. Warszawy i Nagrody Literackiej Gdynia. Lekturze wierszy towarzyszyć będzie muzyka Pawła Szamburskiego, klarnecisty, improwizatora, uczestnika wielu projektów muzycznych.


Organizator: Stołeczna Estrada

Zaginiona osada rybacka, czyli tajemnica Parku Fontann. Spacer online z przewodnikiem.

0:00 / 0:00

Zaginiona osada rybacka, czyli tajemnica Parku Fontann. Spacer online z przewodnikiem.

Czy wiesz, że poniżej Nowego Miasta, u podnóża Skarpy Wiślanej na terenie obecnego Multimedialnego Parku Fontann znajdowała się osada rybacka? Ta część Warszawy przestała istnieć w roku 1944 i nigdy nie została odbudowana. Wcześniej również spadały na nią wszelkie kataklizmy, ale udawało się jej podnieść z ruin. Po II Wojnie Światowej nie przywrócono już dawnych zabudowań ani przebiegu ulic. Dzisiaj znajduje się tutaj jedno z ulubionych miejsc wypoczynku warszawiaków i turystów – Multimedialny Park Fontann.
W kronikach starej Warszawy zachowało się wiele wzmianek o mieszkańcach tej części miasta. Dzięki temu możemy wyobrazić sobie jak żyli, z czego się cieszyli, a czym martwili rybacy znad Wisły. Z biegiem lat rybackie domy zastąpiły spichrze, młyny, rzeźnia, łaźnie, dworki i kamienice.
Zapraszamy na spacer online po terenie Podzamcza, w czasie którego przemierzymy ponad sześć wieków!
Dowiemy się m.in:
• Czy Wisła służyła przemytnikom?
• W którym miejscu stał pierwszy warszawski most?
• Dlaczego śledzie upychano w beczkach?
• Czy na ulicy Boleść rzeczywiście bolało?
• Skąd dziury w ogrodzeniu budynku przy ul. Rybaki 35?
• Kiedy zbudowano Wisłostradę?
• Dlaczego William Lindley spędzał w Warszawie Sylwestra?
Spacer z przewodnikiem online zostanie opublikowany 30. kwietnia o godzinie 11.00 na profilu Multimedialnego Parku Fontann i Stołecznej Estrady.

Karol Radziwonowicz

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich online

Najznakomitsi polscy pianiści występują w sieci. Recitale zostały zarejestrowane w Łazienkach Królewskich. Starannie dobrane programy koncertów, piękno stanisławowskich wnętrz i ich niepowtarzalna akustyka to dodatkowe atuty tych wyjątkowych wydarzeń.

0:00 / 0:00

Bębny świata

Dźwięki Skrzyżowania Kultur online

Spotkania z muzyką świata

0:00 / 0:00

Wystawa:

W co się bawić? Życie rozrywkowe stolicy na przestrzeni lat

1. Pierwszy „foodtruck” podczas Wianków nad Wisłą,
1973r. lub 1974r.
Fot. Grażyna Rutowska / zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

2. Wianek Świętojański podczas imprezy Wianki nad Wisłą, czerwiec 2017r.
Fot. Adam Oleksiak / zbiory Stołecznej Estrady

Warszawa wita Nowy Rok 2021

0:00 / 0:00

Warszawa Wita Nowy Rok 2021

Do tej pory Nowy Rok witaliśmy bardzo hucznie. Z tęsknotą wspominamy ogromną scenę, występy gwiazd i wspólną zabawę w centrum miasta. Ten niezwykły 2020 rok skłonił wszystkich do wyciszenia i refleksji. Również wyczekiwany ostatni dzień tego roku będzie inny niż do tej pory. Zachęcamy mieszkańców Warszawy do spędzenia tego wyjątkowego Sylwestra w gronie domowników w atmosferze optymizmu, radości i nadziei na lepszy rok.

Zapraszamy także do obserwowania oficjalnych profili m.st. Warszawy oraz Stołecznej Estrady w mediach społecznościowych, gdzie 31.12. na warszawiaków czekać będzie symboliczna niespodzianka.

Apelujemy #zostańwdomu. Pamiętajmy o dbaniu o zdrowie i bezpieczeństwo oraz przestrzeganiu obowiązujących przepisów.

Multimedialny Park Fontann w świątecznej odsłonie

Tysiące kolorowych świateł rozbłyśnie na warszawskim Podzamczu w najbliższy weekend, przypominając o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia.

Stołeczna Estrada, organizator letnich pokazów w Multimedialnym Parku Fontann postarała się, aby to miejsce emanowało dobrą energią również w okresie zimowym.

Organizatorzy mają nadzieję, że urok i magia tej barwnej dekoracji pozwoli choć na chwilę zapomnieć o trudnych czasach i cieszyć oczy atmosferą świątecznej Warszawy.

Przygotowano także instalację zawierającą podziękowania dla warszawskich medyków. W Parku i w Internecie pojawią się ramki do zdjęć z napisem Dziękujemy Medykom.


Organizatorzy:
Stołeczna Estrada
Zarząd Terenów Publicznych
Multidekor

Festiwal Skrzyżowanie Kultur nagrodzony

Cykl „Dźwięki Skrzyżowania Kultur”, czyli internetowe spotkania z muzyką i muzykami świata, otrzymał najbardziej prestiżową, międzynarodową nagrodę „Tourist Owl” przyznaną przez jury w ramach międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych, Ekologicznych i Artystycznych FilmAT.
Filmy zostały przygotowane przez Stołeczna Estradę, pod kierownictwem artystycznym Marii Pomianowskiej. Składa się na nie 21 krótkich lekcji prezentujących instrumenty z całego świata, które mogą być doskonałym uzupełnieniem standardowych zajęć szkolnych. Cechuje je wysoki poziom merytoryczny, a ich długość jest dostosowana do możliwości skupienia się młodych ludzi oraz zbliżona do czasu, jaki człowiek poświęca na konsumpcję treści w Internecie.

Festiwal FilmAT jest polskim członkiem Międzynarodowej Organizacji Festiwali Filmów Turystycznych – CIFFT (Comité International des Festivals du Film Touristique) z siedzibą w Wiedniu.
Celem festiwalu jest prezentacja najnowszych trendów w dziedzinie filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych, komunikacji turystycznej, filmów korporacyjnych i instytucjonalnych oraz ocena produkcji audiowizualnych w zależności od ich poziomu artystycznego i możliwości wpływania na grupę docelową. Festiwal wspiera rozwój krajowych i zagranicznych produkcji i organizuje odrębny konkurs filmowy dla filmów polskich oraz filmów z całego świata.

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 21 Wspak i hang drum

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc.20 Sheng, harmonijka ustna, akordeon

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc.19 Kobyz

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 18 Cymbały

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 17 Dudy

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 16 Sarangi

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 15 Lira korbowa

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 14 Shakuhachi i koto

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 13 Głosy świata

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 12 Angklung

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 11 Flety świata

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 10 Gu Zheng i cytry

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 9 Duduk

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 8 Ud

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 7 Morin khuur

0:00 / 0:00

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich online: 27.09, Andrzej Wierciński

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 6 Didgeridoo

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 5 Kora

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 4 Tabla

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 3 Suka biłgorajska i fidel płocka

0:00 / 0:00

Ostatni weekend „Podróży z dźwiękiem” instalacji artystycznej w Multimedialnym Parku Fontann

Na terenie Podzamcza przez całe wakacje gościła instalacja artystyczna „Podróże z dźwiękiem” przygotowana przez artystę plastyka Marka Sułka. W najbliższy weekend będziemy mogli podziwiać ją po raz ostatni.
Instalacja zachwyca spacerowiczów, pozwalając przenieść się w wyobraźni nad polskie morze, nad ocean, czy w rejon mazurskich jezior. Wypoczynek na łonie natury w samym sercu miasta w towarzystwie kojących dźwięków przyrody z różnych zakątków świata uświetnia polska poezja pióra m.in. Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Marii Konopnickiej, Wisławy Szymborskiej czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w interpretacji Adama Baumanna. Całość dopełnia mnóstwo kolorowych ryb, które unoszą się w powietrzu nad niecką fontann i łagodnie falują na wietrze sprawiając, że „Podróżami z dźwiękiem” nie sposób się nie zauroczyć.

Sobota
godz. 15:00-16:30
godz. 16:30-18:00
godz. 20:00-21:30

Niedziela
14:00-15:30
15:30-17:00

Marek Sułek jest absolwentem ASP w Warszawie oraz Rietveld Academie w Amsterdamie – wydział sztuki monumentalnej, malarstwa i grafiki. Jest twórcą koncepcji – „Warszawa Niezwykła” – realizacji serii projektów, m.in. rzeźby pływającej po Wiśle – Papierowej Łódeczki, Różowego Drzewa przy PKiN, czy Czerwone Atakuje – Rondo de Gaulle’a. Artysta reprezentował Warszawę na „Wystawach Światowych’ – Expo 2000 w Hanowerze oraz Expo 2015 w Mediolanie. W 2002 roku zrealizował projekt dla Nowego Jorku, w drugą rocznicę ataków na WTC, pt. „Skrawek Nieba znad Manhattanu”. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw i prezentacji w Europie i USA.

Multimedialny Park Fontann, popularne miejsce spotkań, rekreacji oraz relaksu jest artystyczną, kulturalną i rozrywkową wizytówką Stolicy. Został otwarty w 2011 roku u podnóża Nowego Miasta. To największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce i jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Warszawy. Zespół fontann, wybudowany w rocznicę 125-lecia Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w miejscu dawnego parku ze stawem-brodzianką w tym sezonie nie został uruchomiony.

Organizator: Stołeczna Estrada

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 2 Balafon

0:00 / 0:00

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich online: 20.09, Rinko Kobayashi

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur - odc. 1 Bębny świata

0:00 / 0:00

Dźwięki Skrzyżowania Kultur – spotkania z muzyką świata online.

Stołeczna Estrada zaprasza w ekscytującą muzyczną podróż dookoła świata. Dźwięki Skrzyżowania Kultur to seria warsztatów pt. „Instrumenty muzyczne na 5 kontynentach”, po której przewodnikiem jest niezrównana entuzjastka muzyki świata, Maria Pomianowska. W 21. odcinkach zaprezentuje zarówno swojsko brzmiące bębny, dudy i cymbały, jak i didjeredoo, angklung czy shakuhachi.

W opowieściach o niezwykłych instrumentach, tych dawnych i współczesnych, z Polski oraz z najdalszych zakątków globu, każdy znajdzie coś dla siebie. Wyjątkowe lekcje w formie krótkich, przyjemnie inspirujących opowieści, przepełnione są ciekawostkami i nieoczywistymi brzmieniami. Niezwykłe historie instrumentów przeplatane są występami muzyków, reprezentujących różne grupy etniczne. Na zakończenie tej przygody przenosimy się w magiczną krainę muzycznej bajki.

Z każdej podróży wraca się do domu, a zaproponowana przez nas ekspedycja jest pretekstem do znalezienia innych kultur w tym, co już znamy, i co jest nam najbliższe. Dźwięki Skrzyżowania Kultur zachęcają widzów do poszukiwania innej perspektywy odbioru własnej kultury, a także poszerzenia muzycznych horyzontów, rozbudzenia głodu świata i pogłębienia wiedzy o kulturze.

„Dawno temu w Indiach zrozumiałam, że cała muzyka została już dawno skomponowana i znajduje się w miejscu poza czasem i przestrzenią. My, artyści, tworząc ją, w istocie odkrywamy tylko coś, co już istnieje, tak, jak podróżnik odkrywa nowe lądy” – Maria Pomianowska

Maria Pomianowska – pasjonatka muzyki świata, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka, doktor habilitowana sztuk muzycznych. Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. Wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim zrekonstruowała dwa zaginione staropolskie instrumenty smyczkowe: sukę biłgorajską i fidel płocką. W 2010 zrekonstruowała kolejny instrument – sukę mielecką. Od 30 lat Maria Pomianowska koncertuje jako solistka na całym świecie, w najlepszych salach koncertowych, występuje także ze światowej sławy artystami world music.


Kolejne odcinki publikowane są od poniedziałku do piątku o godz. 11.00.
Lekcje dostępne bezpłatnie na:
https://www.youtube.com/StolecznaEstradaOnline

Plan lekcji:

1.Bębny świata
2.Balafon
3.Suka biłgorajska i fidel płocka
4.Tabla
5.Kora
6.Didjeredoo
7.Morin khuur
8.Ud
9.Duduk
10.Guzheng
11.Flety świata
12. Angklung
13.Głosy świata
14.Shakuhachi
15.Lira korbowa
16.Sarangi
17.Dudy
18.Cymbały
19.Kobyz
20.Harmonijka ustna i akordeon
21.Wspak i hang drum

Producent:
Stołeczna Estrada

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.