O nas

Nadajemy rytm miastu

Stołeczna Estrada jest największą instytucją kultury m.st. Warszawy.
Przez ponad sześć dekad nadajemy rytm Warszawie tworząc scenę kulturalną i rozrywkową miasta. Z powodzeniem łączymy różne obszary aktywności artystycznej, organizując festiwale, koncerty, widowiska, ważne rocznice i wystawy. Wielokrotnie realizowaliśmy programy artystyczne reprezentujące polską kulturę za granicą. Jednym z takich projektów było przygotowane specjalnie na 200. urodziny Fryderyka Chopina widowisko muzyczno – taneczne „Rock Loves Chopin”, które pokazuje uniwersalność muzyki kompozytora i stanowi znakomitą inspirację dla współczesnych twórców. Projekt odbił się szerokim echem na świecie. Był między innymi prezentowany pod piramidami w Kairze, na Festiwalu “Freedom’89 Born in Poland” w Chicago, na Festiwalu “Meet in Beijing” w Chinach, podczas targów EXPO 2012 w Szanghaju, na największym festiwalu świata „Internacionale Festival Cervantino” w meksykańskim Guanajuato. W 2014 roku zawitał do włoskiej Arena di Verona.

0:00 / 0:00

Stołeczna Estrada jest jednak przede wszystkim instytucja odpowiedzialna za organizację kluczowych wydarzeń kulturalnych kierowanych do mieszkańców Warszawy i gości stolicy.
Cyklicznymi wydarzeniami z kilkudziesięcioletnią tradycją są prestiżowe i znane na całym świecie Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich. Miejsce to, dzięki niedzielnym recitalom pod pomnikiem Fryderyka Chopina, zyskało miano letniego salonu muzycznego stolicy. Ranga i popularność koncertów przyczyniły się do powołania do życia Festiwalu Chopin w Ogrodach Luksemburskich w Paryżu.

Międzynarodowe uznanie zdobył również Festiwal Skrzyżowanie Kultur, największy festiwal world music w Polsce, który od czterech lat utrzymuje tytuł jednego z 25 najlepszych festiwali muzyki świata, nadawany przez brytyjski Songlines Magazine. Nowatorskim przedsięwzięciem Stołecznej Estrady było stworzenie w ramach Festiwalu, we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, projektu Sounds Like Poland, dedykowanego promocji polskich artystów. Dzięki nowym kierunkom rozwoju Skrzyżowanie Kultur staje się ważną i pionierską w tej części Europy ekspercką platformą wymiany i dialogu oraz współpracy pomiędzy instytucjami, promotorami kultury i aktywistami w naszym regionie Europy.

Stołeczna Estrada to także organizator największej plenerowej imprezy w Warszawie – Wianków nad Wisłą, które przyciągają ponad stutysięczną publiczność. Jest także odpowiedzialna za Multimedialny Park Fontann. Co roku przygotowuje nowy pokaz, który prezentowany jest w weekendowe wieczory od maja do września, a ogląda je w sezonie ok milionowa publiczność.
W realizacjach Stołecznej Estrady istotne miejsce zajmują także ważne dla Warszawy i kraju wydarzenia, jedną z nich jest coroczny koncert w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na zaproszenie Stołecznej Estrady do Warszawy przyjeżdżają zagraniczne gwiazdy. W ostatnich latach mogliśmy zobaczyć koncerty artystów takich jak: Bob Geldof, Chick Corea, Michael Nyman, Lisa Gerard, Barbara Hendricks, Filharmonicy Wiedeńscy, La Scala, Salif Keita, Katie Melua, Youssou N’Dour, Dee Bridgewater, Angelique Kidjo, Tangerine Dream, Deep Forest, George Clinton, Shinead O’Connor, Femi Kuti, John Newman, Razolight, Hugh Masekela oraz Jason Derulo i Dash Berlin.
Nasza instytucja rocznie organizuje około dwustu wydarzeń.

Zapraszamy również do odwiedzenia strony przygotowanej specjalnie na nasz 60 jubileusz, który odbył się w 2015 roku. Znajdziecie tam wiele ciekawych szczegółów z działalności Stołecznej Estrady oraz archiwalne zdjęcia i ciekawostki.