2. Spotkanie Przyjaciół Warszawskiej Kultury
15 września w pięknej scenerii Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich odbyło się 2. Spotkanie Przyjaciół Warszawskiej Kultury – była to wyjątkowa okazja do świętowania 70 lat współtworzenia życia kulturalnego w stolicy razem ze Stołeczną Estradą.
Podczas wydarzenia Dyrektor Stołecznej Estrady, Andrzej Matusiak, został uhonorowany brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Glora Artis”, który wręczył Sławomir Rogowski – podsekretarz stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szczególnym momentem było także uhonorowanie pracowniczek i pracowników Stołecznej Estrady odznakami „Zasłużony dla Warszawy”, które wręczyła radna m.st. Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska.
Odznaczenia otrzymali: Monika Bartoń, Bogusława Goławska-Młodzianko, Przemysław Łyszczyński, Andrzej Matusiak, Justyna Rytel, Kinga Sternicka, Michał Strzyżewski, Dariusz Świerczek, Marek Will, Anna Wojtkowiak i Marek Zawadzki.
To wyróżnienie jest dla nas wyrazem wdzięczności za lata oddania i pracy na rzecz warszawskiej kultury. Odbieramy je nie tylko jako docenienie naszej dotychczasowej pracy, lecz także jako zobowiązanie, by w przyszłości z jeszcze większą pasją i odpowiedzialnością służyć kulturze naszego miasta.
Wydarzenie uświetnił występ Hani Derej – młodej, niezwykle utalentowanej kompozytorki, pianistki, aranżerki i dyrygentki, która zachwyciła publiczność swoją wrażliwością i energią.
Dziękujemy wszystkim Przyjaciółkom i Przyjaciołom Warszawskiej Kultury za obecność i wspólne celebrowanie podczas tego wyjątkowego spotkania.
Zdjęcia: Radek Zawadzki
Andrzej Matusiak
Manager kultury, animator i promotor kultury polskiej w kraju i zagranicą. Twórca widowisk estradowych, współorganizator największych polskich festiwali, producent ponad 100 estradowych widowisk telewizyjnych. Od 1991 dyrektor Stołecznej Estrady – jednej z najprężniej działających instytucji kultury w Polsce. Doprowadził do realizacji ponad 8 tys. wydarzeń artystycznych w kraju i zagranicą.
Jest pomysłodawcą Festiwalu „Strefa Kultury”, a także producentem i współtwórcą „Festiwalu Skrzyżowanie Kultur”. Autor i reżyser wielu koncertów i spektakli muzycznych oraz koncertów galowych m.in. „Teraz Polska” i „Gender Index”, oraz „Wianki nad Wisłą” i „Music for Peace” z Bobem Geldofem i Tangerine Dream. Autor spektakularnych widowisk multimedialnych „Chopin at the Piramids” w Kairze i „Chopin at the Arctic” w Tromsø (Norwegia).
W 2012 roku reżyserował ceremonię otwarcia jednego z największych festiwali świata „Cervantino” w Meksyku. Producent i reżyser spektaklu „Rock Loves Chopin” we włoskiej Arena di Verona a także w Shanghaju, Pekinie, Chicago, Berlinie i Bukareszcie.
Autor większości scenariuszy widowisk w Multimedialnym Parku Fontann, m.in. „Warszawskie Syreny” z muzyką Jeana Michaela Jarre, i ostatnio „Warszawa Ja i Ty” z piosenkami sanah i Artura Rojka.
Od 34 lat odpowiada za realizację Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich.
Producent spektakli „Pan Tadeusz” w reż. Jana Englerta i „Emigranci” w reż. Andrzeja Łapickiego.
Animator studenckiego ruchu kulturalnego, twórca Akademickiego Centrum Kultury „Akcent”.
