Logo stołeczna estrada

Stołeczna
Estrada

Wianki nad Wisłą - 2022

25 czerwca

25 czerwca na warszawskim Podzamczu odbędą się Wianki nad Wisłą. Stołeczna Estrada przygotowała całodzienne atrakcje, nawiązujące do tradycji i obrzędów Nocy Kupały.

W programie rodzinny piknik świętojański, rekonstrukcja wioski słowiańskiej, warsztaty wicia wianków, a wieczorem – koncerty. Zwieńczeniem imprezy będzie wielkie widowisko z udziałem muzyków, tancerzy, akrobatów i aktorów teatrów ulicznych.

Obchody tegorocznych Wianków nad Wisłą skoncentrują się wokół wielkiego artystycznego widowiska celebrującego Noc Kupały. Letnie przesilenie Słońca, czyli starosłowiańskie święto urodzaju, miłości i płodności powitamy dynamicznym tańcem życia i radości. W spektaklu stworzonym specjalnie na okazję świętojańskiej nocy pojawią się żywiołowe tańce kobiet i popisy mężczyzn, akrobacje gimnastyczne, szybujące po niebie latawce, wiry wodne, żywe kwiaty, wielkie wianki, dużo ognia, światła i muzyki. A wszystko na tle spektakularnych, roztańczonych multimedialnych fontann.

W spektaklu weźmie udział kilka znanych warszawskich grup artystycznych, w tym Teatr Akt jako inicjator zdarzenia, Szkoła Wachlarzy Bojowych, Fundacja Sztuka Ciała, grupa tancerzy z ogniem i akrobatów.

Ale zanim w najkrótszą noc roku damy się ponieść ekstatycznemu starosłowiańskiemu rytuałowi, czekają na nas piknikowe atrakcje dla całej rodziny oraz koncerty.

Na wiankowej scenie pojawią się: Żywiołak, Dagadana i Mikromusic – zderzając folkowe brzmienie z fuzją jazzu, trip hopu i rocka, pokazują współczesny krajobraz polskiej kultury muzycznej.

Podczas rodzinnego pikniku w ostatnią sobotę czerwca odkryjemy tajemnice dawnych Słowian – w zrekonstruowanej wiosce naszych przodków będzie można odwiedzić warsztat tkacki, garncarski i spróbować pradawnej kuchni. Na odważnych chętnych będzie czekał tor łuczniczy, gry sprawnościowe i rzuty toporem. Podczas warsztatów tematycznych będzie można stworzyć zakładki do książek z krajki, upiec podpłomyki, stworzyć unikatową sznurkową biżuterię, a nawet utoczyć naczynie na kole garncarskim.

Nieodłączną częścią wszystkich sobótkowych obrzędów jest wspólne śpiewanie. Zespół „Na swojską nutę”, to pieśniarki z Zahorowa kultywujące lokalne tradycje. Śpiewają bez kapeli – przytupując, klaszcząc i zachęcając publiczność do wspólnej zabawy. Wykonują dawne pieśni polskie, dożynkowe, żniwne, zalimane czyli zalotne, weselne oraz ballady przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Podczas „Wianków nad Wisłą 2022” wystąpi również zespół „Jarzębina”. W jego skład wchodzą trzy pokolenia kobiet pielęgnujące lokalne tradycje śpiewacze i obrzędowe. Źródłem bogatego repertuaru jest ustna tradycja oparta na przekazach rodzinnych, śpiewnikach nabożnych (kolędy, pastorałki, pieśni adwentowe, wielkopostne i wielkanocne). Pieśni i dialogi wykonywane są częściowo w gwarze kocudzkiej, specyficznym dialekcie występującym tylko w okolicach Kocudzy i na co dzień używanym przez jej mieszkańców.

Kolejnym muzycznym akcentem wydarzenia jest Kapela Retro z Rogoźnicy, która zachwyca brzmieniem akordeonu, saksofonu, bębna i tamburyna.

Wszystkich zainteresowanych medycyną niekonwencjonalną i ogrodnictwem ucieszy obecność zielarek, które pokażą potęgę ziół i pomogą zaaranżować chętnym uzdrowicielską rabatkę.

Element magii na teren Podzamcza wprowadzą cztery wróżki: Ziemia, Ogień, Woda i Powietrze. Będą wróżyć z kart klasycznych, anielskich i tarota. W ruch pójdzie też wahadełko i szklana kula.

Oprócz atrakcji dla ducha, przygotowaliśmy również małe co nieco dla ciała. Strefa gastronomiczna zadowoli najbardziej wybrednych smakoszy.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

HARMONOGRAM:

13.00-18.00: świętojański piknik rodzinny;

od 18.30 koncerty: Żywiołak, DAGADANA, Mikromusic;

22.00: widowisko taneczno-muzyczne.

Organizatorzy: Stołeczna Estrada

Wsparcie finansowe: Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy: LOTTO, MPWiK, Warszawska Kranówka, Tyskie

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content