Logo stołeczna estrada

Stołeczna
Estrada

Warsztaty

Warsztat z wirującymi derwiszami

SOBOTA, 14.09.2024, godz. 11:00 – 13:00, Foyer teatru dramatycznego

Rodzinny warsztat z dwoma wirującymi derwiszami, prowadzony przez Mustafę Konukcu

W ramach jubileuszowej 20. Edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur zapraszamy na wyjątkowy, rodzinny warsztat z wirującymi derwiszami przeznaczony dla dorosłych i dzieci w wieku 7+.

Taniec derwiszy imituje ruch ciał niebieskich, a jego tradycja sięga aż XIII wieku. Jest transem i medytacją nad jednością człowieka z Bogiem i wszechświatem. Jednocześnie też stał się znakiem rozpoznawczym i wizytówką kultury Turcji, Konyi i Rumiego, najsłynniejszego perskiego mistyka, filozofa i poety.

Rodzinny warsztat z wirującymi Derwiszami to wyprawa w świat mistyki i nauka znalezienia absolutnego spokoju w ruchu.

Warsztat podzielony będzie na 2 części:

Wprowadzenie. Prowadzący w angażujący sposób opowie młodszym i starszym widzom o tym, czym jest Sufizm, kim byli i są derwisze oraz z czego składa się ich strój i co dokładnie oznacza “Sem’â”. Uczestnicy warsztatu na własne oczy zobaczą prezentację wirującego kroku w wykonaniu Mustafy Konukcu i usłyszą też tradycyjne sufickie melodie wykonane na ludowych instrumentach takich jak np. flet Ney.
Część praktyczna. Uczestnicy w przystępny sposób poznają tajniki techniki wirującego kroku i obrotów wykonywanych przez derwiszy w czasie ceremonii Sema.

Warsztat przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci od 7 roku życia.

Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne, ale należy pobrać darmową wejściówkę.

Opiekunowie dzieci uczestniczących w warsztacie nie muszą posiadać wejściówki.

Dusza miecza i czułość kwiatu czyli spotkanie z kulturą Japonii

NIEDZIELA, 15.09.2024, godz. 11:00 – 13:30, Teatr Dramatyczny, Sala im. W. Zatorskiego

W ramach jubileuszowej 20. Edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur zapraszamy na wyjątkowe, rodzinne spotkanie z kulturą Japonii. Warsztat przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci w wieku 8+.

Podczas warsztatów uczestnicy wezmą udział w dwóch angażujących aktywnościach nawiązujących do kultury kraju kwitnącej wiśni:

剣魂歌心 (KenkonKashin), co możemy przetłumaczyć jako: „Dusza miecza, serce poezji”

Poezja, miecz i wachlarz to nieodłączne elementy kultury samurajów. Uczestnicy warsztatu poznają bliżej historię wszystkich używanych przez samurajów typów broni i rekwizytów oraz nauczą się zapisywać ich japońskie nazwy. W centrum uwagi znajdzie się również wachlarz. Przybliżymy jego historię, sposób używania oraz nauczymy, jak w 3 sekundy zapozować do zdjęcia, by wyglądać jak prawdziwy samuraj!

„Komponuję z czułością” – japońska ikebana

Ikebana to japońska sztuka układaniu kwiatów.

W ramach warsztatu przybliżymy uczestnikom tę sztukę oraz jej odpowiednik w europejskiej sztuce, kulturze życia codziennego. Będzie można samemu spróbować „ożywić kwiaty i wykorzystać w tym celu swoje ulubione naczynia, które są podstawą do tworzenia kompozycji z roślin sezonowych i poprzez ich wybór można akcentować swoją osobowość. Prosimy, by na warsztat przynieść swoje ulubione naczynia – misy, wazy, tace lub donice oraz nożyk.

Warsztat przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci od 8 roku życia.

Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne, ale należy pobrać darmową wejściówkę.

Opiekunowie dzieci uczestniczących w warsztacie nie muszą posiadać wejściówki.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content