Logo stołeczna estrada

Stołeczna
Estrada

Warsztaty - Festiwal Skrzyżowanie kultur

Podczas 19. edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur zapraszamy na bezpłatne warsztaty, które będą poświęcone kulturze Chin. Odbędą się w sobotę 16 września oraz niedzielę 17 września w godzinach 11:00-13:00. 

 

Jedwabny bursztyn. Muzyczna podróż z Chin do Polski

16.09, g. 11:00-13:00

Sobotnie warsztaty „Jedwabny bursztyn. Muzyczna podróż z Chin do Polski” będą okazją do nauki gry na chińskich cytrach.

Guzheng, praprzodek rodziny cytr z Dalekiego Wschodu, jest tradycyjnym chińskim instrumentem szarpanym z 2500-letnią historią. Współcześne guzhengi mają ok. 21 strun i długość ok. 160 cm. Prostokątne pudło rezonansowe wykonane jest z drzewa wutong, które ma doskonałe właściwości akustyczne. Na wyżłobionym w środku pudle rezonansowym znajdują się ruchome podstawki, na których opierają się metalowe struny z nylonową owijką. Technika gry polega na zarywaniu strun prawą ręką (przy pomocy specjalnych plektronów-pazurków) i przyciskaniu ich palcami lewej dłoni przy jednoczesnym wykonywaniu określonych ruchów, np. wibrowania, potrząsania.

Na warsztatach będą dostępne instrumenty, na których uczestnicy nauczą się grać proste melodie. Przewidziana jest także nauka piosenki w języku chińskim.

Na zakończenie warsztatów odbędzie się mini-koncert „Silk & Amber”, czyli muzyczne spotkanie dwóch kultur muzycznych – polskiej i chińskiej. W programie znajdą się także kompozycje Marii Pomianowskiej utrzymane w stylistyce „world music”.

Warsztaty przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat. Dorośli opiekunowie mile widziani.

Tajemnice chińskiej herbaty, kaligrafia oraz w co bawią się mali Chińczycy

17.09, G. 11:00-13:00

Niedzielne warsztaty „Tajemnice chińskiej herbaty, kaligrafia oraz w co bawią się mali Chińczycy” przyniosą sporą dawkę wiedzy na temat kultury tego kraju.

W Chinach ceremonia parzenia herbaty jest niezwykłym i wyjątkowym wydarzeniem, które wpływa na wszystkie zmysły i sprawia, że doceniamy piękno ulotności danej chwili. Pokaz będzie okraszany chińską muzyką na żywo, a na koniec oczywiście przewidziana jest degustacja.

Kaligrafia chińska ma status samodzielnej sztuki – dzieła kaligraficzne były i nadal są wysoko cenione, oprawiane jak obrazy i kolekcjonowane. Umiejętność tworzenia kaligrafii była w Chinach oznaką człowieka uczonego, osoby o wysokim statusie. Na warsztatach uczestnicy nauczą się pisać swoje imię po chińsku.

W co bawią się mali Chińczycy? Chyba wszystkie dzieci lubią gry ruchowe – podczas warsztatów zapoznamy uczestników z najpopularniejszymi zabawami w Chinach.

Warsztaty rodzinne, przeznaczone dla dzieci i ich opiekunów.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content