Logo stołeczna estrada

Stołeczna
Estrada

Stołeczna Estrada z okazji Dnia Dziecka przygotowała wyjątkową niespodziankę, nie tylko dla najmłodszych. „Jerz Igor czyta i gra: Baśnie włoskie” to seria 4 odcinków, w których Jerzy z Igorem czytają bajki dla dzieci, przy akompaniamencie autorskiej muzyki z wykorzystaniem instrumentów na żywo.  

Jerz Igor to zespół grający muzykę dla dzieci i ich rodziców, śpiewający i grający barokowy pop na wielu instrumentach. Za sukcesem projektu stoją Jerzy Rogiewicz i Igor Nikiforow, którzy tworzą wspólnie muzykę od 2014 roku. Z okolicznościowego pomysłu, jakim było nagranie płyty z kołysankami dla mającego urodzić się syna Jerzego, projekt przeobraził się w regularnie koncertujący zespół, grający dla młodszych i starszych.

Na swoim koncie mają już trzy długogrające płyty: „Mała Płyta” (2014), „Zimą” (2015) i „Wyspa” (2021). Po sukcesie pierwszej płyty występują zarówno na scenach wielkich festiwali, jak i w małych lokalnych bibliotekach.

Tym razem panowie wzięli na warsztat „Baśnie włoskie” Italo Calvino, które pełne są przewrotnego humoru i nieoczywistych morałów. Zabierają czytelnika w ponadczasową podróż, by opowiedzieć o odwiecznych wyzwaniach i absurdach ludzkiej egzystencji. Pierwsze pełne polskie trzytomowe wydanie dwustu baśni włoskich, opatrzone wstępem i komentarzami autora przygotowało wydawnictwo Czuły Barbarzyńca.

Autor przestudiował niezliczone opowieści ze wszystkich regionów Włoch, gromadzone i spisywane w ciągu stulecia przez badaczy folkloru. Tłumaczył je z dialektów, systematyzował, porównywał i opowiadał na nowo, uświetniając przekazy tradycji ludowej pisarskim kunsztem i pomysłowością. Powstało dzieło imponujące rozmachem, na miarę monumentalnej pracy braci Grimm.

W nagraniu wykorzystane zostały elementy scenograficzne Marty Krześlak, absolwentki pracowni multimediów w Łodzi, tworzącej prace o niepowtarzalnym stylu, w fantazyjny sposób wykorzystującej obiekty znalezione i nadającej im zgoła inny charakter. W jej pracach znajdziemy powracające tematy marzeń, wspomnień, wyobraźni i absurdalności ludzkiego działania.

 

Organizator: Stołeczna Estrada

Produkcja: Jerz Igor, Music Matters

Partner: Czuły Barbarzyńca Press

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content