Logo stołeczna estrada

Stołeczna
Estrada

Koncerty chopinowskie - 2015

maj - wrzesień

Inauguracja 56. sezonu Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich.

17 maja 2015, godz. 12.00, pomnik Fryderyka Chopina

Takiego wydarzenia koncertowego przy pomniku Fryderyka Chopina nie było przez ostatnie dekady. W ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu, Stołeczna Estrada – warszawska instytucja kultury, przywołuje tradycję Koncertów Chopinowskich z udziałem orkiestry. 

W najbliższą niedzielę, podczas inauguracji sezonu w Łazienkach Królewskich razem z Julią Kociuban zagra czterdziestoosobowa Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.

Pierwszy Koncert Chopinowski w Łazienkach Królewskich Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina zorganizowały 56 lat temu, rok po rekonstrukcji pomnika kompozytora zniszczonego podczas II wojny światowej. I tak w 1959 roku muzyka Fryderyka Chopina zaczęła rozbrzmiewać spod pomnika kompozytora i płynie stąd w świat do dzisiaj. 

Podczas tegorocznej inauguracji o godzinie 12 odbędzie się wyjątkowy koncert. W repertuarze znajdą się nie tylko utwory solowe na fortepian, ale również  Koncert fortepianowy f-moll op. 21, który zabrzmi mocą  dźwięku czterdziestu instrumentów.

Do tego niecodziennego projektu Stołeczna Estrada zaprosiła młodą, 23-letnią pianistkę Julię Kociuban, która już posiada imponujący dorobek artystyczny. Jest laureatką nagród Grand Prix, pierwszych miejsc oraz nagród specjalnych wielu znaczących ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, a także stypendystką m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego „Młoda Polska”.

Marcin Nałęcz-Niesiołowski to wybitna postać zarówno na ogólnopolskiej jak i międzynarodowej scenie muzyki poważnej. Dyrektor artystyczny i dyrygent Warszawskiej Orkiestry „Filharmonia” oraz dyrygent gościnny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Pełny repertuar koncertu inauguracyjnego: 

Fryderyk Chopin – Mazurki op. 59: a-moll nr 1, As-dur nr 2, fis-moll nr 3 Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Koncert fortepianowy f-moll op. 21 1. Allegro maestoso 2. Larghetto 3. Allegro vivace

W recitalu o godzinie 16.00 usłyszymy Michała Drewnowskiego, który od lat podbija sceny koncertowe na całym świecie. 

Niedzielne recitale odbywać się będą w każdą niedzielę do końca września o godzinie 12 i 16.

23 sierpnia publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję usłyszeć Adama Mikołaja Goździewskiego – jednego z uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który w październiku odbędzie się w Warszawie.

Organizatorzy: Stołeczna Estrada, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie 

Mecenas 56. sezonu Koncertów Chopinowskich: PKN ORLEN

Patroni medialni: Radio RDC, Gazeta Wyborcza, wyborcza.pl, Co Jest Grane, Metro, metrowarszawa.pl 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content