Logo stołeczna estrada

Stołeczna
Estrada

Koncerty chopinowskie - 2017

maj - wrzesień

Lukas Geniušas zachwycił warszawską publiczność podczas uroczystego otwarcia 58. sezonu Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich.

14 maja o godzinie 12:00 koncertem inauguracyjnym Lukasa Geniušasa rozpoczął się 58. sezon Koncertów Chopinowskich. Tego samego dnia o 16:00 wystąpił Konrad Skolarski. Koncertów wysłuchało ponad dziesięć tysięcy osób.

Jak co roku w połowie maja rozpoczął się kolejny sezon Koncertów Chopinowskich, które zapisały się na stałe na kulturalnej mapie stolicy. W tym roku miłośnicy muzyki Chopina mieli możliwość zasłuchać się w utwory wielkiego kompozytora jeszcze dzień przed inauguracją w dość niecodziennych okolicznościach. Organizatorzy Koncertów Chopinowskich zaprosili warszawiaków i turystów  na przejażdżkę historycznym tramwajem, w którym utwory Chopina na żywo wykonywali utalentowani młodzi pianiści Anna Hajduk i Wojciech Kruczek.

Gwiazdy pod gołym niebem

Niedzielne popołudnie w Łazienkach Królewskich na długo pozostanie  w pamięci miłośników muzyki klasycznej, którzy licznie zgromadzili się pod pomnikiem wielkiego kompozytora. Publiczność nie kryjąc emocji, nagrodziła gromkimi brawami występ Lukasa Geniušasa, który zachwycił wszystkich swoja interpretacją mazurków, walców i etiud.

W kolejną niedzielę 21 maja o godzinie 12:00 wystąpi Kevin Kenner, wybitny znawca i wykonawca muzyki Chopina, światowej sławy amerykański pianista, zaliczany do grupy wielkich chopinistów.

Kevin Kenner kształcił się pod okiem Krzysztofa Brzuzy, następnie w Krakowie profesor Ludwik Stefański przygotował go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980), gdzie był najmłodszym uczestnikiem konkursu. Otrzymał wtedy wyróżnienie dla obiecującego artysty. Dziesięć lat później w tym samym konkursie zajął II miejsce (I nie zostało przyznane), nagrodę publiczności oraz nagrodę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie za najlepsze wykonanie poloneza. Dwadzieścia lat później, w 2010 roku, artysta zasiadał w jury Konkursu Chopinowskiego.

Interpretacje kompozycji Chopina w wykonaniu Kennera są opisywane przez krytyków jako niezwykle piękne, emocjonalne, subtelne i pełne wdzięku. Szczególnie cenione są ballady Chopina w jego wykonaniu.

21 maja o godzinie 16:00 pod pomnikiem Chopina zagra Krzysztof Trzaskowski, wielokrotnie nagradzany w Polsce i zagranicą pianista, który występował na największych scenach muzycznych świata. Z okazji 200. rocznicy urodzin Chopina prowadził kursy mistrzowskie w Indiach i nagrał płytę „Chopin for India”. Jak mówi artysta w jednym z wywiadów: Chopin to moja praca, mój zawód, moja pasja. Moja forma wyrażania emocji, ekspresji. Chopin to wszystko. W swoim bogatym i różnorodnym dorobku pianistycznym ma liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Z dumą mogę powiedzieć, że Koncerty Chopinowskie są wizytówką Warszawy, a frekwencja na inauguracji świadczy o ich wielkiej popularności. Koncerty są jedyne w swoim rodzaju. To nie tylko zasługa pięknej przyrody i muzyki – jest w nich coś szczególnego, co pozwala nam je zapamiętać na długi czas i wracać do tego miejsca już 58. sezon. Ponadczasowej muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu znakomitych pianistów z całego świata będzie można słuchać do jesieni w każdą niedzielę o godzinie 12:00 i 16:00 w pełnych kwiatów i zieleni Łazienkach Królewskich – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Dla wszystkich melomanów, którym nie uda się wybrać na recital Kevina Kennera, organizatorzy przygotowali relację online – szczegóły można znaleźć na wydarzeniu na Facebooku https://www.facebook.com/events/163727640827328/ . Informacje na temat kolejnych streamingów wybranych koncertów podawane są na bieżąco na profilu Stołecznej Estrady www.facebook.com/StolecznaEstrada oraz Koncertów Chopinowskich www.facebook.com/koncertychopinowskie.

Sponsorem 58. Sezonu Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich jest Lotnisko Chopina w Warszawie, największy port lotniczy w Polsce i jeden z największych w Europie Centralnej. Istnieje już od 1934 roku. Lotnisko na cześć swojego wybitnego patrona aktywnie popularyzuje Warszawę jako miasto Chopina, a Polskę jako jego ukochaną ojczyznę.

Organizatorzy: Stołeczna Estrada, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Partnerzy: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, LOTTO

Sponsorzy: Lotnisko Chopina w Warszawie, Chodzeń – dealer samochodów Toyota, Lexus, Maserati

Patroni medialni: RMF Classic, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane

O Koncertach Chopinowskich

W roku 1926 w Łazienkach Królewskich w Warszawie został odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina, będący dziełem wybitnego rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego. Zniszczony podczas wojny, został zrekonstruowany w latach powojennych i w 1958 r. znalazł się na dawnym miejscu.

Stołeczna Estrada wraz z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina wspólnie od 1959 roku organizuje letnie koncerty pod pomnikiem kompozytora w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Koncerty odbywają się od maja do września w każdą niedzielę o godz. 12:00 i 16:00 i są jedną z największych atrakcji turystycznych Stolicy.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content