Logo stołeczna estrada

Stołeczna
Estrada

20. Festiwal Skrzyżowanie Kultur - Lemma, Oumou Sangaré


2024-09-15

Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 roku. Jest to prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata, a zarazem jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy. Był on wielokrotnie uznawany przez brytyjski Songlines Magazine za jeden z 25 najlepszych festiwali muzyki świata. Na scenie Teatru Dramatycznego spotykają się reprezentanci różnych kontynentów, kultur, pochodzeń etnicznych i stylów muzycznych.

W 2024 roku, w dniach 13 – 15 września odbędzie się jego wyjątkowa, jubileuszowa 20. edycja. Z tej okazji wystąpią artyści z Korei, Wysp Zielonego Przylądka, Algierii, Mali, Angoli czy Włoch, przybliżając zgromadzonej widowni tradycyjną muzykę oraz kulturę ich ojczystych krajów. Wystąpią Oumou SangaréElida AlmeidaBonga, Duk-soo Kim and Ensemble Sinawi a także zespoły LEMMA i Suonno D’Ajere.

15.09.2024, GODZ. 18:00 / LEMMA, OUMOU SANGARÉ

LEMMA 

„Lemma” wywodzi się z języka przodków algierskiego regionu Soura. Wyraża istotę wspólnoty, zgromadzenia, spotkania ludzi, których codzienność stoi w obliczu zagrożenia jakie nieść może ze sobą rozproszenie. Gdzie leży Soura? Ponad 1000 km na południe od Morza Śródziemnego, na skrzyżowaniu przez które wiodły starożytne szlaki karawanów.

Pochodzący z Algierii kolektyw został założony przez artystkę Souad Asla w 2015 roku. Rytm, głos i dłonie, to podstawowe, a jednocześnie najważniejsze elementy tego projektu. Stanowią trzon i bijące serce grupy. Jej siłą jest potęga kompozycji, która wybrzmiewa mnogością gatunków muzycznych. Antropolog Abderrahmane Moussaoui, o Lemmie napisał tak, że Ci z obsesją na punkcie kategoryzowania będą mieli kłopot z zaszufladkowaniem tej sztuki. Ta wyłącznie kobieca trupa to mieszanka performance’u artystycznego, to musical, komedia, show taneczne, koncert chóralny, a jednocześnie egzorcyzm.

Lemma śpiewają teksty zapożyczone z mistycznych dzieł i poezji malhûn, która porusza tematy religijne inspirowane pobożnością bractw mistycznych. Ich gra na instrumentach perkusyjnych przywołuje na myśl zarówno hidûss jak i hadrę, czyli zbiorowy rytuał wykonywany przez zakony sufickie. Chcecie doświadczyć tradycji Gnawi, poczuć rytm arûbi, udać się na wędrówkę z mistykami bractwa Sidi Haddi, czy zanucić melodie Maghrebu? Nie może was zabraknąć wśród publiczności finałowego dnia jubileuszowej 20. edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

OUMOU SANGARÉ

Oumou Sangaré to afrykańska diwa, supergwiazda i podziwiana ikona feministyczna. Malijska piosenkarka jest niezwykle charyzmatyczna. Na scenie nosi oszałamiające kolorowe suknie w tradycyjnym afrykańskim stylu, do tego sznury korali i wysokie szpilki, które zrzuca podczas koncertów. Jej muzyka nawiązuje do tradycyjnych tańców Mali, śpiewanych przy akompaniamencie instrumentów wykonanych z tykwy – Shekere. Nazywana jest czasem „Śpiewającym ptakiem Wassoulou” – historycznego regionu nad rzeką Niger.

Występowała wspólnie z wieloma znanymi artystami, m.in. z Tracy Chapman, Femi Kuti, czy Alicią Keys. Jej utwory samplowała też sama Beyoncé. Wzięła udział w projekcie Imagine autorstwa Herbiego Hancocka. Teksty jej utworów często zawierają rewolucyjne przesłania na temat praw kobiet, tradycji i biedy.

Od wydania debiutanckiego albumu „Moussoulou” w 1989 roku nie ma chwili wytchnienia. Do bogatej dyskografii należą jedne z najbardziej znanych utworów współczesnej muzyki afrykańskiej: „Ko Sira”, „Worotan” i „Seya” (nagroda Grammy za Najlepszy Album z Muzyką Współczesną). Album „Timbuktu” to najbardziej ambitne dzieło, niezrównana muzyczna epopeja poświęcona artystce, która wyrosła z biednych dzielnic Bamako, a dzisiaj jest aktywistką wokalną i wspiera prace na rzecz postępu społecznego i rozwoju kulturalnego. Posiada prestiżowy tytuł Ambasadora Dobrej Woli Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.

„Muzyka jest we mnie” – deklaruje Oumou – „Bez tego jestem niczym i nic mi tego nie odbierze! Włożyłam w ten zapis moje życie, całe moje życie – to życie, w którym zaznałam głodu, upokorzenia biedy i strachu i z którego dzisiaj czerpię chwałę”. Kobiecy żywioł, energia, widowisko artystyczne na najwyższym poziomie, do tego z głębokim przesłaniem – tego doświadczymy na finał festiwalu.

Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka w Warszawie
Plac Defilad 1
Warszawa, 00-901

Zobacz cały kalendarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content