Logo stołeczna estrada

Stołeczna
Estrada

Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2006

9-17 września

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Stołeczna Estrada zaprasza na wyjątkowe wydarzenie: „Festiwal Warszawski. Skrzyżowanie Kultur”, które odbędzie się w dniach 9 – 17 września. Będzie to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w tym roku w Warszawie.

  • 9 dni wypełnionych wieloma przedstawieniami teatralnymi, koncertami, pokazami filmowymi,
  • panele dyskusyjne i warsztaty muzyczne,
  • niebywała okazja spotkania artystów z ponad 30 krajów reprezentujących prawie wszystkie kontynenty,
  • po raz pierwszy w Warszawie reżyser Tonny Gatlif, kompozytor Michael Nyman i tancerz Katsura Kan.

A to tylko niektóre z festiwalowych propozycji – więcej informacji wkrótce.

 

„…..inne światy i inne kultury, to są zwierciadła, w których przeglądamy się my i nasza kultura.”

Ryszard Kapuściński „Podróże z Herodotem”

 

Motto Festiwalu doskonale oddaje jego zawartość. To propozycja nie tylko koncertów, pokazów teatralnych, warsztatów muzycznych, czy prelekcji, ale także wymiany spostrzeżeń, refleksji na temat różnorodności kulturowych i ich wzajemnych wpływów. Dzięki Festiwalowi widzowie będą bliżej sztuki, która była im dotąd nieznana, poznają przedstawicieli wielu kultur i gatunków artystycznych, którzy czerpią wzajemne inspiracje z otaczającej ich różnorodności kulturowej. Interaktywność to ważny element całego Festiwalu. Jednym z głównych założeń jest zbudowanie relacji z widzem, zachęcenie go do wypowiadania się na temat tego, co zobaczył i usłyszał. Rozmowy o tym, co poczuł i poznał. Co zrozumiał a co pozostało dla niego dalej tajemnicą.

Festiwal spełniać też będzie funkcje poznawcze oraz edukacyjne.

Warszawa, to miasto, które, jak żadne inne w naszym kraju, gości liczne grono przybyszów z wielu stron Polski i świata. Mając na uwadze naturalną ciekawość i różnorodność charakteryzującą mieszkańców stolic, władze miasta postanowiły dać unikalną możliwość uczestniczenia w zorganizowanym spotkaniu wielu kultur, poznaniu ich tożsamości.

– Wybrano cztery dziedziny sztuki, na bazie, których będzie można przekonać się o różnorodności kulturowej narodów, a jednocześnie poznać bardzo interesujące propozycje artystyczne. Celem Festiwalu jest m.in. danie możliwości wspólnego tworzenia artystom wielu narodowości i z różnych obszarów kulturowych. Efekt ich pracy, tego „skrzyżowania kultur” zobaczymy i usłyszymy na festiwalowych scenach i estradach. – Jacek Gintowt, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Podstawowe obszary Festiwalu to: kino, teatr, muzyka i literatura z elementami antropologii. Program uzupełniono warsztatami teatralnymi i muzycznymi. Większość przedstawień odbędzie się w specjalnie wybudowanym miasteczku festiwalowym na placu przez Pałacem Kultury i Nauki.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content