Logo stołeczna estrada

Stołeczna
Estrada

Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2012

23-29 września

Genialny śpiewak z Azerbejdżanu, biegający bębniarze z Japonii, awangardowe żeńskie trio z Jakucji oraz mistrz sufickich pieśni z Indii znaleźli się wśród gwiazd tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, który potrwa od 23 do 29 września.

8. edycji największego w Polsce festiwalu muzyki świata towarzyszy hasło „Inspiracje: ORIENT”. Wystąpią muzycy z jedenastu państw. – W ciągu siedmiu dni na jednej scenie pojawią się artyści z krajów tak odległych jak Armenia, Syria czy Korea – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, organizatora festiwalu. – Azja zawsze była skrzyżowaniem kultur. W programie imprezy połączyliśmy różne nurty muzyczne Wschodu. Nasz festiwal to również skrzyżowanie tradycji z nowoczesnością.

Festiwal otworzą koncerty dwóch znakomitych muzyków z Azji Środkowej: Alima Qasimova z Azerbejdżanu, mistrza klasycznej muzyki mugham, oraz Jivana Gasparyana z Armenii, wirtuoza duduku, słynącego z nastrojowych kompozycji. Z syberyjskiej Jakucji przyjadą Ayarkhaan, wirtuozki khomusu – jednego z najmniejszych instrumentów świata. Ich muzyka, śpiew i etniczne stroje złożą się na egzotyczne i awangardowe widowisko. Zaśpiewa gruziński chór Rustavi, ożywiający zapomniane style wokalne i  tradycyjne tańce.  Pochodzący z Syrii zespół Al Kindi Ensemble zaprezentuje mistyczną muzykę suficką.

Z Korei przyjedzie Ahn-Sook-sun, wybitna śpiewaczka gatunku pansori, który ze względu na niemal teatralną formę jest porównywany do opery. Na bębnach zagra japońska grupa Ondekoza, promująca na świecie taiko – spektakle rytmu. Wystąpi też wschodząca sława indyjskiej muzyki sufickiej – Raza Khan, śpiewak i improwizator o niespotykanej skali głosu. Pochodzący z Francji
Titi Robin tworzy muzykę na pograniczu kultur – w jego utworach słychać wpływy indyjskie, marokańskie, tureckie i europejskie.

Finałowy koncert festiwalu skieruje uwagę na Afrykę. Zagra Malijczyk Boubacar Traoré, mistrz afrykańskiego bluesa. Młoda wokalistka Dobet Gnahoré z Wybrzeża Kości Słoniowej podbija świat – jest wszechstronna, nieustraszona, ekspresyjna. Potrafi oczarować i porwać do zabawy.

W programie festiwalu tradycyjnie już znalazł się koncert „Suma tradycji” – wspólny występ mistrzów warsztatów, którzy poprowadzą klasy wokalne i instrumentalne. Cykl otwartych warsztatów, to okazja, by uczyć się od wirtuozów m.in. z Indii, Iranu, Rosji i Madagaskaru. Odbędą się również Dziecięce Orientalia – warsztaty i koncerty najmłodszych, prezentujące m.in. taniec i instrumenty indyjskie.

Po raz pierwszy partnerem Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur jest Planete Doc Film Festival. W Kinotece odbędą się specjalne projekcje poświęcone krajom azjatyckim. Dodatkowe międzykulturowe atrakcje czekają w Klubie Festiwalowym w namiocie festiwalowym pod PKiN.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content