Logo stołeczna estrada

Stołeczna
Estrada

Stołeczna Estrada

Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 roku, organizowany jest przez Stołeczną Estradę. To największa w Polsce prezentacja muzyki świata i wielokulturowości. Na scenie prezentują się gwiazdy world music – łącznie, od początku trwania festiwalu, wystąpiło ponad 250 artystów z 61 krajów i 6 kontynentów.

W 2023 roku Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbył się w dniach 15-17 września. Do Warszawy przyjechali artyści z 9 państw, którzy zaprezentowali się na 3 koncertach. Muzyczna podróż rozpoczęła się na terenach Armenii, Gruzji i Turcji – A.G.A Trio przedstawili dziedzictwo kultury Kaukazu Południowego i Anatolii, a chór Iberi gruziński śpiew polifoniczny. Następny przystanek w Afryce – Vieux Farka Touré,  „Saharyjski Hendrix”, który nawiązuje do muzycznej spuścizny królestwa Songhai oraz Tamikrest, czyli muzyka Tuaregów z potężną energią współczesnego rocka. Na finał – Portugalia i Kuba. Wystąpiła Sara Correia, gwiazda melancholijnego fado oraz Emilio Moret, który od kilkudziesięciu lat tworzy w gatunku son cubano.

Festiwal to nie tylko koncerty, ale także warsztaty, na których można zapoznać się ze sztuką i tradycjami wielu regionów. To jeszcze bliższy, aktywny kontakt z kulturą, być może dotąd nieznaną, która wzbudza naturalną ciekawość i zainteresowanie.

RADA PROGRAMOWA FESTIWALU SKRZYŻOWANIE KULTUR:

Dyrektorka Festiwalu – prof. dr hab. Maria Pomianowska
Maciej Szajkowski
Marta Dobosz 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content