Wianki nad Wisłą - 2015
20 czerwca
Huczne powitanie lata – Wianki nad Wisłą rozpoczną się o godz. 14. od wielkiego Pikniku Świętojańskiego. W programie dziesiątki atrakcji – na wodzie, w powietrzu i na ziemi. Będzie spektakularna parada latawców, pokaz lotniczy Orlików, rejsy flisackimi łodziami, zespołowe malowanie żagli, warsztaty kreatywnego recyklingu. Można będzie spróbować słodkich kupałek, posłuchać przedwojennych szlagierów, zatańczyć sztajerka i pożartować używając warszawskiej gwary. A na koniec podzielić wrażeniami z bliskimi wysyłając do nich pocztówkę za pośrednictwem poczty rzecznej.
Znakiem rozpoznawczym Wianków nad Wisłą od lat są wieczorne koncerty na Podzamczu. W ubiegłym roku Stołeczna Estrada po raz pierwszy zaprosiła warszawiaków do wspólnej zabawy także w ciągu dnia podczas Pikniku Świętojańskiego. Wielki sukces tego wydarzenia sprawił, że w tym roku odbędzie się ponownie, a atrakcji będzie jeszcze więcej. W programie trzy strefy zabawy: Retro Wianki, Wisło Wianki, Eko Wianki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie zabraknie propozycji dla najmłodszych.
Wisło Wianki
Strefa Wisło Wianki połączy lewy i prawy brzeg Wisły. Będzie można przepłynąć się flisackimi łodziami, odwiedzić bindugę, poznać muzykę, tradycyjne stroje oraz potrawy z Urzecza.
Binduga powstanie na prawej stronie Wisły. Staną tam namioty, wiklinowe płotki, skrzynie oraz wirażyki (tradycyjne pułapki na ryby). Flisacy rozepną żagle. Będą atrakcje dla rodzin z dziećmi – m.in. zajęcia plastyczne, quizy, klejenie z gliny, malowanie twarzy, plecenie wianków. Można będzie odwiedzić warsztaty i zobaczyć jak dawniej pracowali kowale, wikliniarze, szkutnicy, kaletnicy, prządki i tkaczki. Na głodnych czekają kosze z jabłkami, dymiące żeliwne kociołki z zupą oraz ogniska, przy których można będzie upiec kiełbasę. W rzecznej osadzie zaśpiewają zespoły folkowe. Łurzycanki z Koła Gospodyń Wiejskich Wsi Nadwiślańskich przygotują regionalne potrawy: sytochę z tartych ziemniaków, która szybko zaspokaja głód, barszcz chrzanowo-buraczany serwowany z jajkiem i białą kiełbasą, pierogi z kapustą, grzybami i mięsem. Będzie można spróbować: kaszy flisackiej, powsinianki, wędzonych ryb i chleba ze smalcem.
Atrakcje zaplanowano także na lewym brzegu Wisły, m.in. malowanie flisackich żagli, którymi łodzie zostaną otaklowane i dumnie zaprezentują się na rzece.
Retro Wianki
Odwiedzając strefę Retro Wianki przeniesiemy się do miejsca pełnego wspomnień, sentymentów i zabawy w starym stylu. Będzie okazja wysłać pocztówki i puszczać latawce. Retro klimat przywoła muzyczna scena, na której zagra m.in. Warszawskie Combo Taneczne i Janek Młynarski oraz Kapela Praska.
Najbardziej spektakularną atrakcją Retro Wianków będą latawce. Wszyscy chętni będą mogli doskonalić technikę ich puszczania pod okiem zawodowców – uczestniczyć w zawodach i warsztatach. Podczas finałowej parady niebo nad Warszawą zapełni się niesamowitymi kształtami i kolorami. W powietrze wzbije się nawet pół tysiąca latawców – latających delfinów, ośmiornic, skalarów, koników morskich i innych niezwykłych stworzeń.
O godz. 16 po raz pierwszy podczas Wianków nad Wisła działalność zainauguruje Retro Scena. Wystąpią na niej tradycyjne zespoły z Urzecza. Kapela Praska zachęci publiczność do wspólnego tańczenia fokstrota, polki z nogi i sztajerka. Do świata dawnej Warszawy zabierze widzów specjalista od gwary Przemysław Śmiech. Janek Młynarski oraz Warszawskie Combo Taneczne zaaranżują retro potańcówkę. Usłyszymy przeboje, które przed wojną kochali mieszkańcy stolicy jak „La Paloma” czy „W Saskim Ogrodzie”.
Wszystkich, którzy zgłodnieją gospodynie z Samsieczna zaproszą do wspólnego wypiekania ciastek zwanych kupałkami. Ich tradycyjna receptura utrzymywana jest w tajemnicy i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Serwowano je w porze letniej jako szybki i pyszny sposób ugoszczenia gości, a do przygotowania potrzebne są: tłuszcz roślinny, twaróg, mąka, cukier, jajka, ocet, sól oraz odrobina krajeńskiej magii.
W retro strefie pojawi się także stoisko Poczty Polskiej, z którego będzie można wysłać pocztówki. Do ozdobienia kartek posłużą stemple z symbolem Wianków, a gotowe pocztówki zbierane będą do unikatowej skrzynki pocztowej – repliki z 1936 roku.
Eko Wianki
Tegoroczne Wianki nad Wisłą stawiają również na ekologię. Zaplanowano warsztaty kreatywnego recyklingu z Fundacją Oddam Odpady oraz happening klubu Gaja. Można będzie się dowiedzieć jak widzieć świat w zielonych barw i działać w zgodzie z naturą. Warto wybrać się na Podzamcze rowerem – na uczestników czekają stojaki oraz specjalny parking.
W strefie Eko Wianki pokazane zostaną przedmioty codziennego użytku wykonane metodą upcyklingu, czyli kreatywnego recyklingu, wśród nich lampiony z butelek czy meble z opon. Twórczego wykorzystywania odpadów można będzie uczyć się w praktyce. Uczestnicy warsztatów stworzą m.in. biżuterię, magnesy, breloki, szachy oraz wiele innych zaskakujących przedmiotów jak pufy z makulatury czy poduszki z banerów. Ekologiczne siedziska przekazane zostaną do do Punktu Skupu – instalacji przestrzennej zbudowanej z wykorzystaniem odpadów, która już w lipcu stanie nad brzegiem Wisły w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto”.
Klub Gaja zaprosi na zajęcia edukacyjne „Kto tu mieszka”, podczas których będzie okazja poznać gatunki ryb, a także nauczyć się odgadywać pozostawione na piasku tropy zwierząt zamieszkujących doliny rzeczne. Przygotowano plenerową grę planszową „Rzeka idealna”. Przez cały piknik Klub Gaja zaprasza do wspólnego dekorowania gigantycznej niebieskiej szarfy symbolizującej Wisły. Na koniec zostanie uroczyście przeniesiona nad rzekę i przewieziona przez flisaków na drugi brzeg.
Osada kwiatu paproci
W słowiańskiej osadzie będzie można: upiec podpłomyki, poznać przyszłość przepowiadaną z kości, kwiatów, ziół i kręgów na wodzie, upleść wianki, poszukać kwiatu paproci.
Muzyczny wieczór i wielki finał
Tuż przed rozpoczęciem koncertu nad Wisłą odbędzie się pokaz akrobacji lotniczych przygotowany przez Orliki.
O godzinie 20 ruszy scena główna, a na niej: Rebeka, Maciej Maleńczuk i Psychodancing, The Charlatans, Grubson oraz specjalny jubileuszowy koncert „Dekady Estrady”. Wydarzeniem wieczoru będzie widowisko świetlne, które będą mogli stworzyć wszyscy uczestnicy wieczoru dzięki specjalnej bezpłatnej aplikacji na smartfony. O wyznaczonej godzinie wszystkie telefony z pobraną wcześniej i uruchomioną aplikacją rozświetlą się w rytm muzyki tworząc na Podzamczu niepowtarzalne show. Zgodnie z tradycją Wianki nad Wisłą zakończy o północy spektakularny pokaz pirotechniczny.
Organizatorem Wianków nad Wisłą jest Stołeczna Estrada, Instytucja Kultury Miasta Stołecznego Warszawy. 20. edycja imprezy odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Partnerami wydarzenia są: PKN Orlen, PGE Polska Grupa Energetyczna, LOTTO, Tyskie.
Oficjalny profil Wianków nad Wisłą w Warszawie na portalu Facebook: https://www.facebook.com/WiankiWarszawa?fref=ts