Wianki nad Wisłą 2024
22 czerwca
– Wianki nad Wisłą to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Ta ogromna plenerowa impreza przyciąga rokrocznie nawet sto tysięcy gości, a Multimedialny Park Fontann tego dnia zmienia się w prawdziwą Wioskę Słowiańską. Wspólnie z mieszkańcami stolicy witamy lato tak, jak robili to nasi praprzodkowie. Pozostajemy wierni dawnym tradycjom, obrzędom i rytuałom, pozwalamy gościom poznać je, posłuchać, posmakować i odkrywać. A całość zwieńczy mocny współczesny akcent – koncert gwiazd polskiej estrady.
– mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.
Powitanie lata w rytm dźwięków wolności – Wianki nad Wisłą 2024
Już 22 czerwca na warszawskim Podzamczu odbędą się kolejne, uwielbiane przez mieszkańców stolicy Wianki nad Wisłą. Jedna z największych plenerowych imprez w Warszawie, stanowiąca jednocześnie warszawskie rozpoczęcie lata, już od niemal 30 lat niezmiennie przyciąga tłumy zainteresowanych. Również w tym roku na warszawiaków czekać będzie mnóstwo nawiązujących do tradycji i obrzędów Nocy Kupały atrakcji, a całość zwieńczy koncert topowych polskich gwiazd pod tytułem „Wianki nad Wisłą – Dźwięki Wolności”.
To już prawie 30 lat, od kiedy na Podzamczu odbywają się Wianki nad Wisłą. To ogromne, plenerowe przedsięwzięcie na jeden dzień zmienia Warszawę, jaką znamy, w tradycyjną, słowiańską osadę, której mieszkańcy kultywują dawne obrzędy, puszczają wianki na Wiśle i smakują pradawne specjały.
Obchody tegorocznych Wianków nad Wisłą, jak co rok, rozpoczną się piknikowymi atrakcjami dla całej rodziny. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach plecenia wianków z żywych kwiatów, ale też spróbować swoich sił w słowiańskim rękodziele – filcowaniu z wełny czesankowej i stworzyć tą metodą unikatowe, kwiatowe ozdoby. Tradycyjnie też uczestnicy pikniku stworzą wspólne ogromny wianek, który popłynie Wisłą, niosąc wieść o początku lata.
Podczas Wianków nad Wisłą nie może zabraknąć pokazów tańca i śpiewu w wykonaniu zespołów ludowych. Na naszej piknikowej scenie wystąpią Piotrkowianie, którzy oprócz śpiewu z kapelą na żywo zorganizują pokaz i warsztaty tańców ludowych oraz autorski spektakl pt. „Obrzęd Sobótkowy”. Oprócz tego zobaczymy występ Sołtysek, które przygotują dla zgromadzonych widzów spektakl „SWATY”, humorystycznie pokazujący obyczaje związane ze ślubem i weselem, a także koncert śpiewaków ludowych i sobótkowe tańce przy ognisku.
Jedną z najpopularniejszych atrakcji Wianków nad Wisłą, która również w tym roku zawita do Multimedialnego Parku Fontann, jest Wioska Słowiańska. W tym roku jednak będzie ona wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas, a odwiedzający będą mogli poczuć klimat pradawnych osad słowiańskich. Nie zabraknie też tradycyjnych plebejskich zabaw, takich jak rzucanie włócznią, walka na worki, rycerskie pojedynki czy bieg damy i rycerza. A tych, którzy wciąż będą głodni wrażeń zapraszamy na warsztaty kulinarne, gdzie będzie można samodzielnie przygotować słowiańskie przysmaki.
Na terenie Multimedialnego Parku Fontann znajdą się także stoiska Partnerów, punkty gastronomiczne, stanowiska Kół Gospodyń Wiejskich, oraz punkty z rękodziełem i tradycyjnymi wyrobami.
Wieczorem, gdy skończą się piknikowe atrakcje, rozpoczną się koncerty. Na Wiankowej scenie, o godz. 20:00 wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa & BASSałyki, a następnie zespół Voo Voo. Zwieńczeniem imprezy będzie wyjątkowy, emitowany na żywo na antenie TVN o godz. 21:45, koncert pod tytułem „Wianki nad Wisłą – Dźwięki Wolności”. Topowi polscy artyści opowiedzą o wolności swoimi utworami, a na scenie wystąpią: Zalewski, Vito Bambino, Mery Spolsky, Bovska, Baranovski, WaluśKraksaKryzys, Wiktor Dyduła, Paluch, Urszula, Felicjan Andrzejczak, Voo Voo oraz zespół Piotra Walickiego.
Podczas Wianków nad Wisłą zostanie wydzielona specjalna, oznakowana strefa dla osób
z niepełnosprawnościami – wyposażona w podest dla poruszających się na wózkach i pętlę indukcyjną
dla osób niedosłyszących.
Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
Wydarzenie jest finansowane ze środków Miasta st. Warszawy.
ORGANIZATORZY: Stołeczna Estrada, Festival Group
PARTNERZY: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, TVN Warner Bros Discovery, Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, Wodociągi Warszawskie, Tyskie, Radio ESKA, Radio ESKA2, LensThat
Instagram: https://www.instagram.com/wianki_nad_wisla/
Facebook: https://www.facebook.com/WiankiWarszawa
Więcej o wydarzeniach organizowanych przez Stołeczną Estradę na: www.estrada.com.pl
oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/StolecznaEstrada
Kontakt dla mediów:
Wstęp za okazaniem legitymacji prasowej na podstawie potwierdzonej listy.
Zapotrzebowanie na akredytacje prosimy zgłaszać do 20 czerwca 2024 r. na adres e-mail:
Martyna Jacewicz
martyna.jacewicz@estrada.com.pl
tel. +48 666 014 204
HARMONOGRAM:
13:00 Rozpoczęcie pikniku słowiańskiego
Start wioski słowiańskiej
Pierwsze Występy Zespołów Ludowych
13:30 Warsztaty plecenia wianków
Warsztaty zielarskie
13:00 –17.00 Spektakle i obrzędy sceniczne na dechach, pokazy i warsztaty taneczne i śpiewacze
17:00 Konkurs na najpiękniejszy wianek
17:30 Korowód do wianka
18.00 Wodowanie wianka
19:00 Zakończenie części plenerowej
20:00 – 24:00 Koncerty
INFORMACJA O ZMIANACH W FUNKCJONOWANIU WARSZAWSKIEGO TRANSPORTU PUBLICZNEGO ORAZ RUCHU DROGOWEGO
Parking na Wisłostradzie
Organizacja tak dużej imprezy będzie się wiązała ze sporymi zmianami w ruchu. W sobotę, 22 czerwca, o godzinie 16:00 zostanie wyłączony z ruchu fragment Wisłostrady pomiędzy ulicami Krasińskiego a Grodzką. Na obu jezdniach, od Czujnej do Sanguszki, zostanie urządzony tymczasowy parking.
Jadący Wybrzeżem Kościuszkowskim w stronę Bielan dojadą wyłącznie do mostu Śląsko-Dąbrowskiego i tam skręcą w Grodzką. Z kolei z przeprawy auta zjadą wyłącznie w stronę Wilanowa.
Podróżujący Wybrzeżem Gdyńskim w kierunku Wilanowa, na węźle z ulicą Krasińskiego, będą kierowani na objazd ulicami: Krasińskiego, przez plac Wilsona, Mickiewicza, Andersa, przez plac Bankowy, Marszałkowską, przez rondo Dmowskiego do Alej Jerozolimskich. Kierowcy będą mogli skorzystać również z alternatywnego objazdu mostem Grota-Roweckiego, a dalej ulicami: Jagiellońską, Zatylną, Wybrzeżem Helskim, Wybrzeżem Szczecińskim, Wałem Miedzeszyńskim do mostu Siekierkowskiego i Czerniakowskiej.
Z ruchu i parkowania wyłączona zostanie także ulica Sanguszki. Przejezdna będzie natomiast ulica Krajewskiego, a z Wenedów będzie można wyjechać w kierunku Bielan. W czasie imprezy nie będzie dojazdu do parkingu przy Wisłostradzie.
By ograniczyć liczbę aut wjeżdżających na zamknięty fragment Wisłostrady, jezdnia tej arterii będzie zwężona już wcześniej. Na odcinku kilkuset metrów zostanie wyłączony z ruchu lewy pas Wybrzeża Gdyńskiego na węźle z Trasą AK, na jezdni w stronę Wilanowa. Podobna zmiana – odcinkowe zamknięcie prawego pasa – zostanie wprowadzona na Wioślarskiej u zbiegu z Ludną, na jezdni w kierunku Bielan.
Wszystkie ograniczenia potrwają do niedzieli, 23 czerwca, do godziny 4:00.
Zamknięta Wisłostrada a autobusy na objazdach
W czasie zamknięcia Wisłostrady na objazdy zostaną skierowane autobusy linii: 100, 185 i N16. Turystyczna „setka” w stronę Dworca Centralnego od ulicy Świętojerskiej pojedzie przez plac Krasińskich, a potem ulicami: Miodową, Senatorską, Nowym Przejazdem na most Śląsko-Dąbrowski. Autobusy linii 185 od placu Wilsona (w obu kierunkach) będą kursowały ulicami: Mickiewicza, Andersa, przez plac Bankowy, Marszałkowską, przez rondo Dmowskiego do Alej Jerozolimskich, którymi dojadą do Wisłostrady i swojej trasy. Nocne N16 tylko w stronę Dworca Centralnego pojadą aleją „Solidarności” na plac Bankowy, a dalej Marszałkowską i Świętokrzyską do swojej trasy.
Powrót po koncertach
Sprawny powrót do domu zapewni Warszawski Transport Publiczny. Od godziny 22:30 pociągi obu linii metra będą kursowały częściej.
Na tory wyjadą również dodatkowe tramwaje. Częściej będą kursowały składy linii: 1 w stronę pętli Banacha; 6 w kierunku Gocławka; 23 w stronę Nowego Bemowa, 26 w obie strony oraz 28 na pętlę Os. Górczewska. Po godzinie 23:20 na trasy objazdowe – przez rondo „Radosława” – zostaną skierowane tramwaje 6 (w stronę Gocławka) oraz 18 (w kierunku pętli Żerań FSO).
Wracający z imprezy będą mieli do dyspozycji dodatkowe autobusy linii 160 z Dworca Wileńskiego w kierunku Dworca Centralnego, a także 190 z przystanku Metro Ratusz-Arsenał do CH Marki.
Na wybrane linie nocne wyjadą większe, przegubowe autobusy.
Więcej informacji na temat zmian w funkcjonowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego można znaleźć na stronie wtp.waw.pl.