Stołeczna Estrada – styl życia i kultura Warszawy https://estrada.com.pl Stołeczna Estrada jest największą instytucją kultury Warszawy. Tworzymy scenę kulturalną i rozrywkową miasta. Fri, 06 Dec 2024 08:07:58 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.5.3 https://estrada.com.pl/wp-content/uploads/2023/03/e_czerwone_tlo-removebg-preview-100x100.png Stołeczna Estrada – styl życia i kultura Warszawy https://estrada.com.pl 32 32 21 i 22 czerwca pokazy „Dancing Queen” w Multimedialnym Parku Fontann nie odbędą się https://estrada.com.pl/21-i-22-czerwca-pokazy-dancing-queen-w-multimedialnym-parku-fontann-nie-odbeda-sie/ Fri, 21 Jun 2024 12:39:25 +0000 https://estrada.com.pl/?p=7096 21 i 22 czerwca pokazy „dancing queen” w multimedialnym parku fontann nie odbędą się W związku z Wiankami nad Wisłą, które odbędą się 21 czerwca w Multimedialnym Parku Fontann, pokazy „Dancing Queen” 21 i 22 czerwca nie odbędą się. Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w Wiankach, a kolejne pokazy już 28 i 29 czerwca.

The post 21 i 22 czerwca pokazy „Dancing Queen” w Multimedialnym Parku Fontann nie odbędą się first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>

21 i 22 czerwca pokazy "dancing queen" w multimedialnym parku fontann nie odbędą się

W związku z Wiankami nad Wisłą, które odbędą się 21 czerwca w Multimedialnym Parku Fontann, pokazy „Dancing Queen” 21 i 22 czerwca nie odbędą się. Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w Wiankach, a kolejne pokazy już 28 i 29 czerwca.

The post 21 i 22 czerwca pokazy „Dancing Queen” w Multimedialnym Parku Fontann nie odbędą się first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>
2 https://estrada.com.pl/2-2/ https://estrada.com.pl/2-2/#respond Fri, 21 Jun 2024 12:33:47 +0000 https://estrada.com.pl/?p=7086 W związku z Wiankami nad Wisłą, które odbędą się 22 czerwca w Multimedialnym Parku Fontann, pokazy „Dancing Queen” w dniach 21 i 22 czerwca nie odbędą się. Zapraszamy na Wianki, a kolejne pokazy już 28 i 29 czerwca! 

The post 2 first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>

W związku z Wiankami nad Wisłą, które odbędą się 22 czerwca w Multimedialnym Parku Fontann, pokazy „Dancing Queen” w dniach 21 i 22 czerwca nie odbędą się. Zapraszamy na Wianki, a kolejne pokazy już 28 i 29 czerwca! 

The post 2 first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>
https://estrada.com.pl/2-2/feed/ 0
Daniel Gromacki – wystawa malarstwa https://estrada.com.pl/portretujac-podlasie/ Mon, 02 Oct 2023 09:15:59 +0000 https://estrada.com.pl/?p=4699 Daniel Gromacki Urodzony w 1981 roku w Hajnówce. Ukończył Wydział Artystyczny i Wydział Humanistyczny UMSC w Lublinie oraz Lubelską Szkołę Sztuki i Projektowania na kierunku Techniki Malarskie i Pozłotnicze. Bierze udział w licznych wystawach i plenerach malarskich. Zajmuje się pracą twórczą i pedagogiczną. Największą malarską fascynacją Daniela Gromackiego jest pejzaż, szczególnie podlaski. W jego obrazach […]

The post Daniel Gromacki – wystawa malarstwa first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>

Daniel Gromacki

Urodzony w 1981 roku w Hajnówce. Ukończył Wydział Artystyczny i Wydział Humanistyczny UMSC w Lublinie oraz Lubelską Szkołę Sztuki i Projektowania na kierunku Techniki Malarskie i Pozłotnicze. Bierze udział w licznych wystawach i plenerach malarskich. Zajmuje się pracą twórczą i pedagogiczną. Największą malarską fascynacją Daniela Gromackiego jest pejzaż, szczególnie podlaski. W jego obrazach można poczuć oddech Pierwotnej Puszczy, doświadczyć przestrzeni pól i łąk oraz zachwycić się drewnianą architekturą podlaskiej wsi. Największym atutem malarstwa artysty jest subtelne, bardzo wrażliwe dobieranie barw tworzących zadziwiający świat widziany oczami kolorysty.

The post Daniel Gromacki – wystawa malarstwa first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>
Zaginiona osada rybacka https://estrada.com.pl/zaginiona-osada-rybacka/ Tue, 01 Aug 2023 09:35:56 +0000 https://estrada.com.pl/?p=4016 Czy wiesz, że poniżej Nowego Miasta, u podnóża Skarpy Wiślanej na terenie obecnego Multimedialnego Parku Fontann znajdowała się osada rybacka? Ta część Warszawy przestała istnieć w roku 1944 i nigdy nie została odbudowana. Wcześniej również spadały na nią wszelkie kataklizmy, ale udawało się jej podnieść z ruin. Po II Wojnie Światowej nie przywrócono już dawnych […]

The post Zaginiona osada rybacka first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>

Czy wiesz, że poniżej Nowego Miasta, u podnóża Skarpy Wiślanej na terenie obecnego Multimedialnego Parku Fontann znajdowała się osada rybacka? Ta część Warszawy przestała istnieć w roku 1944 i nigdy nie została odbudowana. Wcześniej również spadały na nią wszelkie kataklizmy, ale udawało się jej podnieść z ruin. Po II Wojnie Światowej nie przywrócono już dawnych zabudowań ani przebiegu ulic. Dzisiaj znajduje się tutaj jedno z ulubionych miejsc wypoczynku warszawiaków i turystów – Multimedialny Park Fontann.

W kronikach starej Warszawy zachowało się wiele wzmianek o mieszkańcach tej części miasta. Dzięki temu możemy wyobrazić sobie jak żyli, z czego się cieszyli, a czym martwili rybacy znad Wisły. Z biegiem lat rybackie domy zastąpiły spichrze, młyny, rzeźnia, łaźnie, dworki i kamienice.

Zapraszamy na spacer online po terenie Podzamcza, w czasie którego przemierzymy ponad sześć wieków!

Dowiemy się m.in:

  • Czy Wisła służyła przemytnikom?
  • W którym miejscu stał pierwszy warszawski most?
  • Dlaczego śledzie upychano w beczkach?
  • Czy na ulicy Boleść rzeczywiście bolało?
  • Skąd dziury w ogrodzeniu budynku przy ul. Rybaki 35?
  • Kiedy zbudowano Wisłostradę?
  • Dlaczego William Lindley spędzał w Warszawie Sylwestra?

The post Zaginiona osada rybacka first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>
Jerz Igor https://estrada.com.pl/jerz-igor/ Thu, 27 Jul 2023 08:40:46 +0000 https://estrada.com.pl/?p=3959 Stołeczna Estrada z okazji Dnia Dziecka przygotowała wyjątkową niespodziankę, nie tylko dla najmłodszych. „Jerz Igor czyta i gra: Baśnie włoskie” to seria 4 odcinków, w których Jerzy z Igorem czytają bajki dla dzieci, przy akompaniamencie autorskiej muzyki z wykorzystaniem instrumentów na żywo.   Jerz Igor to zespół grający muzykę dla dzieci i ich rodziców, śpiewający […]

The post Jerz Igor first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>

Stołeczna Estrada z okazji Dnia Dziecka przygotowała wyjątkową niespodziankę, nie tylko dla najmłodszych. „Jerz Igor czyta i gra: Baśnie włoskie” to seria 4 odcinków, w których Jerzy z Igorem czytają bajki dla dzieci, przy akompaniamencie autorskiej muzyki z wykorzystaniem instrumentów na żywo.  

Jerz Igor to zespół grający muzykę dla dzieci i ich rodziców, śpiewający i grający barokowy pop na wielu instrumentach. Za sukcesem projektu stoją Jerzy Rogiewicz i Igor Nikiforow, którzy tworzą wspólnie muzykę od 2014 roku. Z okolicznościowego pomysłu, jakim było nagranie płyty z kołysankami dla mającego urodzić się syna Jerzego, projekt przeobraził się w regularnie koncertujący zespół, grający dla młodszych i starszych.

Na swoim koncie mają już trzy długogrające płyty: „Mała Płyta” (2014), „Zimą” (2015) i „Wyspa” (2021). Po sukcesie pierwszej płyty występują zarówno na scenach wielkich festiwali, jak i w małych lokalnych bibliotekach.

Tym razem panowie wzięli na warsztat „Baśnie włoskie” Italo Calvino, które pełne są przewrotnego humoru i nieoczywistych morałów. Zabierają czytelnika w ponadczasową podróż, by opowiedzieć o odwiecznych wyzwaniach i absurdach ludzkiej egzystencji. Pierwsze pełne polskie trzytomowe wydanie dwustu baśni włoskich, opatrzone wstępem i komentarzami autora przygotowało wydawnictwo Czuły Barbarzyńca.

Autor przestudiował niezliczone opowieści ze wszystkich regionów Włoch, gromadzone i spisywane w ciągu stulecia przez badaczy folkloru. Tłumaczył je z dialektów, systematyzował, porównywał i opowiadał na nowo, uświetniając przekazy tradycji ludowej pisarskim kunsztem i pomysłowością. Powstało dzieło imponujące rozmachem, na miarę monumentalnej pracy braci Grimm.

W nagraniu wykorzystane zostały elementy scenograficzne Marty Krześlak, absolwentki pracowni multimediów w Łodzi, tworzącej prace o niepowtarzalnym stylu, w fantazyjny sposób wykorzystującej obiekty znalezione i nadającej im zgoła inny charakter. W jej pracach znajdziemy powracające tematy marzeń, wspomnień, wyobraźni i absurdalności ludzkiego działania.

 

Organizator: Stołeczna Estrada

Produkcja: Jerz Igor, Music Matters

Partner: Czuły Barbarzyńca Press

The post Jerz Igor first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>
„List do…” https://estrada.com.pl/list-do/ Thu, 27 Jul 2023 08:30:23 +0000 https://estrada.com.pl/?p=3945 https://youtu.be/SHoPbWJV8gc Wyjątkowe, muzyczne „Powitanie lata 2020” w roku jubileuszowym Mieszkańcy Warszawy od 25 lat razem witali lato, kultywując świętojańskie tradycje i uczestnicząc w spektakularnych koncertach, bijąc rekordy frekwencji. W tym wyjątkowym czasie muzyki również nie zabraknie, choć w nieco innej formie. Zapraszamy na premierę piosenki i teledysku Artystów związanych ze Stołeczną Estradą – Vienia, Pereła […]

The post „List do…” first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>

Wyjątkowe, muzyczne „Powitanie lata 2020” w roku jubileuszowym

Mieszkańcy Warszawy od 25 lat razem witali lato, kultywując świętojańskie tradycje i uczestnicząc w spektakularnych koncertach, bijąc rekordy frekwencji. W tym wyjątkowym czasie muzyki również nie zabraknie, choć w nieco innej formie.

Zapraszamy na premierę piosenki i teledysku Artystów związanych ze Stołeczną Estradą – Vienia, Pereła i Dagadany. Kawałek „List do…”, to wpadający w ucho utwór, który nie jest tylko letnim, słonecznym hitem, ale niosącym ważne przesłanie manifestem. Utwór opowiada o uczuciach i stanach emocjonalnych, które pojawiły się u większości z nas podczas pandemii. Samotność, odizolowanie, klaustrofobia, tęsknota. Powracające pytania, czy świat wróci do poprzedniego kształtu, czy będziemy mogli się znowu spotykać, co przyniesie przyszłość…

Utworowi towarzyszy klimatyczny teledysk, do którego zdjęcia (autorstwa Wolfmotion) kręcone były nad Wisłą i w jej okolicach.

The post „List do…” first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>
Legendy warszawskie https://estrada.com.pl/legendy-warszawskie/ Thu, 27 Jul 2023 08:08:53 +0000 https://estrada.com.pl/?p=3932 Multimedialny Park Fontann prezentuje: warszawskie legendy online – Stołeczna Estrada umila czas oczekiwania na powrót pokazów na Podzamczu. Do tej pory tłumy warszawiaków i turystów gromadziły się na Podzamczu aby po zmroku obejrzeć na ekranie wodnym spektakularne połączenie obrazu, wody, muzyki i świateł. Niezwykłe widowisko, na długo zapadało w pamięć, a nowy sezon wyczekiwany był […]

The post Legendy warszawskie first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>

Multimedialny Park Fontann prezentuje: warszawskie legendy online – Stołeczna Estrada umila czas oczekiwania na powrót pokazów na Podzamczu.

Do tej pory tłumy warszawiaków i turystów gromadziły się na Podzamczu aby po zmroku obejrzeć na ekranie wodnym spektakularne połączenie obrazu, wody, muzyki i świateł. Niezwykłe widowisko, na długo zapadało w pamięć, a nowy sezon wyczekiwany był z niecierpliwością. W tym roku spotkanie przy fontannach nie było możliwe. Na widzów czekała jednak wyjątkowa niespodzianka.

Tradycyjnie od lat inspiracją dla pokazów multimedialnych na warszawskim Podzamczu były warszawskie legendy. I w tym roku postanowiliśmy przypomnieć te niezwykłe opowieści, ale ubrać je w nowe szaty – niezwykłe historie czytane są przez znanych i lubianych aktorów. W narratora pierwszej z nich wcieliła się Joanna Koroniewska, a przed nami jeszcze m.in. Dorota Stalińska, Zbigniew Zamachowski i Adam Bauman – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która jest organizatorem wydarzenia.

Tekstom towarzyszą animacje, a także archiwalne filmy ze zrealizowanych spektakli. Pierwszą legendą z cyklu była historia o Warsie i Sawie – mitycznych założycielach Stolicy, która niesie uniwersalne przesłania, jakże potrzebne w dzisiejszych czasach. Opowiada o sile miłości oraz pokazuje, że dobro zawsze zwycięża. O czym będą kolejne historie? To wkrótce zostanie ujawnione.

Warszawskie legendy online odniosły natychmiastowy sukces. Tylko w pierwszych 15 godzinach film został wyświetlony prawie 20 000 razy (tylko na Facebooku), a jego zasięg wyniósł niemal 50 000 i zdobył prawie 400 reakcji oraz 60 udostępnień (w tym przez wiele placówek dydaktycznch). Zebrał również mnóstwo pozytywnych komentarzy.

Organizator: Stołeczna Estrada

Partner pokazów w Multimedialnym Parku Fontann: LOTTO www.lotto.pl

The post Legendy warszawskie first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>
W co się bawić? https://estrada.com.pl/w-co-sie-bawic/ Tue, 25 Jul 2023 12:06:30 +0000 https://estrada.com.pl/?p=3863 W co się bawić? Stołeczna Estrada od ponad 65 lat towarzyszy warszawiakom organizując w przestrzeni miasta niezliczoną ilość wydarzeń artystycznych, festiwali i imprez rozrywkowych. Wszystko zaczęło się w roku 1955. Jeszcze oficjalnie w kulturze, sztuce i architekturze obowiązywał realizm socjalistyczny. Warszawa, choć odbudowywana ze zgliszcz, ze wskrzeszonymi z ruin Traktem Królewskim i Starówką pozostawała smutnym, […]

The post W co się bawić? first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>

W co się bawić?

Stołeczna Estrada od ponad 65 lat towarzyszy warszawiakom organizując w przestrzeni miasta niezliczoną ilość wydarzeń artystycznych, festiwali i imprez rozrywkowych.

Wszystko zaczęło się w roku 1955. Jeszcze oficjalnie w kulturze, sztuce i architekturze obowiązywał realizm socjalistyczny. Warszawa, choć odbudowywana ze zgliszcz, ze wskrzeszonymi z ruin Traktem Królewskim i Starówką pozostawała smutnym, szarym miastem z życiem kulturalnym podporządkowanym władzy. I wtedy w przestrzeni stolicy nastąpiła „eksplozja” porównywalna z wybuchem bomby atomowej. Był nią V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów zorganizowany w Warszawie. Do stolicy Polski zjechało wówczas ponad 30 tysięcy młodych ludzi z całego świata. Była to wprawdzie młodzież „postępowa”, starannie wybrana, ale warszawiacy po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny zobaczyli na własne oczy młodych ludzi ze środowisk robotniczych we Włoszech, Francji czy kolonii w Afryce. Nie sprawiali oni wrażenia uciskanych, jak wmawiała propaganda. Byli radośni i wyzwoleni. W dniach Festiwalu żelazna kurtyna dotąd szczelnie oddzielająca komunistyczną Polskę od Zachodu zaczęła pękać. Socrealizm zaczął chylić się ku upadkowi w dniu, w którym otwarty został jego symbol – Pałac Kultury i Nauki. Stało się to na rok przed wydarzeniami października 1956 r., a powstałą wtedy Stołeczną Estradę śmiało można nazwać dzieckiem odwilży.

Niektóre z organizowanych przez nią imprez kulturalnych na zawsze zapisały się w dziejach Polski. Do takich wydarzeń należy niezapomniany koncert The Rolling Stones, który odbył się 13 kwietnia 1967 r. Miał on ogromny oddźwięk społeczny i kulturowy. „Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy. To byli kosmici, którzy grają rock and rolla i wyprzedzają nas o jakieś czterysta lat! (…) Podczas koncertu Jagger tańczy, jak nikt jeszcze w Kongresowej nie tańczył. Śpiewał I can’t get nooo Sa-tis-fac-tion i wypina się na pierwsze rzędy, gdzie siedzą partyjni” – czytamy w jednym ze wspomnień.

W epoce odwilży swoje początki mają też publiczne koncerty chopinowskie w Łazienkach. Od 1959 r. latem w każdą niedzielę przy pomniku kompozytora występują znakomici pianiści z całego świata.

Stołeczna Estrada podtrzymuje też sięgającą niepamiętnych czasów warszawską tradycję wianków urządzanych nad Wisłą w noc świętojańską. Niegdyś z wieńców rzucanych w nurty rzeki „znaczna część panien badała swoje przyszłe losy” licząc na korzystne zamążpójście. „Jedna panna ledwie nie zemdlała z rozpaczy, że rzucony przez nią wieniec nie mógł być ujęty przez zręcznych kawalerów, tylko pudel przywykły do aportowania wskoczył w wodę i uchwyciwszy wianek przyniósł go na brzeg. Uspokoiła się jednak właścicielka wianka, gdy ją przekonano, że pies jest godłem wierności i to zdarzenie budzi najszczęśliwsze powodzenie” – pisał w 1823 r. dziennikarz „Kuriera Warszawskiego”. Nie znamy dalszych losów owej panny. Wiemy jednak, że Wianki nad Wisłą to imprezy organizowane od 1996 r. z dużym rozmachem przez Stołeczną Estradę, na które tłumy mieszkańców stolicy przychodzą nie tylko z chęci poznania swojej matrymonialnej przyszłości, ale także, by wysłuchać koncertów i do późnej nocy dobrze bawić się na miejskim pikniku.

Nieopodal Bulwarów Wiślanych w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu co roku przygotowywane są nowe pokazy świetlno-dźwiękowe. Na ekranie wodnym widzowie oglądają spektakularne połączenie obrazu, wody, muzyki i świateł oparte na warszawskich legendach. Walor rozrywkowy, ale też edukacyjny multimedialnych pokazów przyczyniły się do tego, że miejsce to stało się w ostatnim czasie jedną z najbardziej popularnych przestrzeni publicznych stolicy.
W ciągu 65 lat istnienia Stołeczna Estrada zorganizowała w Warszawie (ale też za granicą) tysiące wydarzeń kulturalnych. Nie jest przesadą stwierdzenie, że Stołeczna Estrada zajmuje stałe miejsce na mapie życia kulturalnego stolicy, służąc kolejnym generacjom jej mieszkańców.

Jerzy S. Majewski


Jerzy S. Majewski – publicysta, dziennikarz, varsavianista. Autor bloga ,,Miasta Rytm”, w którym zaprasza do artystycznych podróży po Warszawie i reszcie świata. Ponadto autor i współautor licznych artykułów, książek i albumów poświęconych stolicy i jej mieszkańcom.

Słowiańskie tradycje

  1. Pierwszy „foodtruck” podczas Wianków nad Wisłą, 1973 r. lub 1974 r., fot. Grażyna Rutowska / zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego
  1. Wianek Świetojański podczas imprezy Wianki nad Wisłą, czerwiec 2017 r., fot. Adam Oleksiak / zbiory Stołecznej Estrady

Gwiazdy estrady

  1. Scena podczas Wianków nad Wisłą, 1973 r. lub 1974 r., fot. Grażyna Rutowska / zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego
  1. Scena podczas Wianków nad Wisłą, czerwiec 2019 r., fot. Radosław Zawadzki / zbiory Stołecznej Estrady

Spotkania przy fontannie

  1. Dzieci bawiące się przy fontannie pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, 1955 r.
    Zbyszki Siemaszko / Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego
  2. Warszawiacy podczas pokazu świetlno-dźwiękowego pt. „Światła wody” w Multimedialnym Parku Fontann, lipiec 2015 r.
  3.  

W tanecznym rytmie

  1. Tańce na dechach, bulwary nad Wisłą, 1939 r., fot. Leon Jarumski / zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego
  1. Silent disco, bulwary nad Wisłą, sierpień 2015 r., fot. Radosław Zawadzki / zbiory Stołecznej Estrady

Nietypowe księgarnie

  1. Prowizoryczna księgarnia z książkami i nutami w bramie zniszczonego budynku w Alejach Jerozolimskich, 1945 r., fot. PAP / Karol Szczeciński
  2. Stoisko z książkami i płytami podczas 15. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, wrzesień 2019 r., fot. Radosław Zawadzki / zbiory Stołecznej Estrady

Na starówce

  1. Pokaz mody na murach Starego Miasta przy pl. Zamkowym, kwiecień 1965 r., fot. Jaroslaw Tarań / zbiory Ośrodka KARTA
  1. Koncert na pl. Zamkowym w Warszawie podczas Festiwalu Przestrzeń Wolności, październik 2018 r., fot. Radosław Zawadzki / zbiory Stołecznej Estrady

Moda na Chopina

  1. Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich, sierpień 1965 r., fot. Jarosław Tarań / zbiory Ośrodka KARTA
  1. Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich, maj 2019 r., fot. Radosław Zawadzki / zbiory Stołecznej Estrady

Miejskie nabrzeże

  1. Warszawiacy na bulwarach nad Wisłą, czerwiec 1968 r., fot. Jarosław Tarań / zbiory Ośrodka KARTA
  1. Warszawiacy na bulwarach nad Wisłą, sierpień 2015 r., fot. Radosław Zawadzki / zbiory Stołecznej Estrady

Wodne atrakcje

  1. Warszawiacy kąpiący się w Wiśle na Żeraniu, sierpień 1969 r., fot. Jarosław Tarań / zbiory Ośrodka KARTA
  1. Pokazy kajakowe na Wiśle, sierpień 2015 r., fot. Radosław Zawadzki / zbiory Stołecznej Estrady

Przełomowe koncerty

  1. The Rolling Stones po przylocie do Warszawy. Od lewej: Charlie Watts, Keith Richards, Brian Jones, Bill Wyman i Mick Jagger, kwiecień 1967 r., fot. Jarosław Tarań / zbiory Ośrodka KARTA
  1. Pierwszy koncert The Rolling Stones w Polsce. Mich Jagger na scenie w Sali Kongresowej w Warszawie, kwiecień 1967 r., fot. Wojciech Druszcz / zbiory Ośrodka KARTA

The post W co się bawić? first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>
Wiele Sztuki https://estrada.com.pl/wielesztuki/ Tue, 25 Jul 2023 07:26:53 +0000 https://estrada.com.pl/?p=3812 Wiele Sztuki Pawilon artystyczny Fontanna to miejsce stworzone przez Stołeczną Estradę, warszawską instytucję kultury, w samym sercu Multimedialnego Parku Fontann na Podzamczu. Ta wyjątkowa galeria powstała z myślą o wspieraniu młodych artystów i prezentowaniu ich dorobku, a także spotkaniach, warsztatach i innych wydarzeniach inspirowanych działalnością stołecznych twórców. Na cyklicznych wystawach w pawilonie artystycznym Fontanna prezentowane […]

The post Wiele Sztuki first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>

Wiele Sztuki

Pawilon artystyczny Fontanna to miejsce stworzone przez Stołeczną Estradę, warszawską instytucję kultury, w samym sercu Multimedialnego Parku Fontann na Podzamczu. Ta wyjątkowa galeria powstała z myślą o wspieraniu młodych artystów i prezentowaniu ich dorobku, a także spotkaniach, warsztatach i innych wydarzeniach inspirowanych działalnością stołecznych twórców. Na cyklicznych wystawach w pawilonie artystycznym Fontanna prezentowane są obrazy zarówno studentów, jak i absolwentów oraz profesorów uczelni artystycznych w różnorodnych formatach i technikach. Kontynuując ideę sztuki dostępnej w przestrzeni miejskiej prezentujemy na ogrodzeniu siedziby naszej instytucji wybrane prace artystów, które gościły lub aktualnie goszczą w pawilonie artystycznym Fontanna.

Anna Stawowczyk – autorka aktualnej wystawy w pawilonie artystycznym „Fontanna”, absolwentka Wydziału Malarstwa na Warszawskiej ASP. Inspiruje ją codzienność oraz współczesny świat wraz z wszystkimi procesami, które w nim zachodzą i które mają wpływ na człowieka, kulturę i planetę. Jej twórczość to pewien rodzaj buntu i niezgody na niszczenie świata oraz sposób na osiągnięcie równowagi w dzisiejszym rozpędzonym świecie. Symbol kuli, który pojawia się w jej obrazach jest synonimem jedności i wyrazem absolutu, a jednocześnie odniesieniem do naszej planety.

Renata Kluczyńska – absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz na ASP w Warszawie. Jest wielbicielką wszelkich form projektowania, a strukturę i kompozycję łączy z pewną formą minimalizmu otrzymując doskonałe efekty. Prócz architektury spełnia się w malarstwie, a jej dążenie do prostych i czystych form geometrycznych jest widoczne w pociągnięciach pędzla na płótnie.

Dariusz Pala – absolwent Wydziału Grafiki na Krakowskiej ASP. Doktorat obronił na Warszawskiej ASP. Tworzył w Stanach Zjednoczonych, a od 2010 roku w Polsce. Maluje kompozycje figuralne, martwe natury, abstrakcje, a także tworzy formy przestrzenne z drewna, pleksi i metalu. Cechą rozpoznawczą jego sztuki są mocne kontrastowe kolory, najczęściej trzy podstawowe, na których zbudował charakterystyczną estetykę swoich obrazów.

Karol Lewalski – absolwent Wydziału Grafiki na Gdańskiej ASP, obecnie związany z uczelnią jako wykładowca akademicki. Bezgranicznie oddany sztuce linorytu, co zaowocowało licznymi nagrodami w kraju i za granicą. Jego zainteresowania i działalność twórcza skupiają się głównie na problematyce ewolucji widzenia oraz transkrypcji emocji na obrazach.

Michalina Czurakowska – absolwentka Wydziału Grafiki Krakowskiej ASP oraz Wydziału Malarstwa Warszawskiej ASP. Jej sztuka opowiada pewną historię, inspiracje czerpie ze snu i książek, a przede wszystkim z tego, co nas otacza. Świat na obrazach Michaliny jest magiczny, pełen przepychu, ale i refleksji. Na jednym płótnie można odnaleźć wiele wątków i dać się wciągnąć w jej opowieść.

Kuratorem wystawy jest Ela Kraszewska, właścicielka Galerii Wiele Sztuki, której celem jest promocja polskiej sztuki oraz przybliżenie sylwetek wybitnych artystów.

The post Wiele Sztuki first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>
Wystawy https://estrada.com.pl/wystawy/ Thu, 13 Jul 2023 12:08:00 +0000 https://estrada.com.pl/?p=3741 Wystawy Bożena Paluch – wystawa malarstwa Barbara Rzepnicka – wystawa malarstwa Rafał Olbiński – Plenerowa wystawa Magia spotkania – wystawa rzeźb Łukasza Krupskiego Rafał Olbiński – wystawa Magdalena Purol – wystawa Gabriela Michalczuk – Wystawa Filip Rzodkiewicz – Wystawa DANIEL GROMACKI – WYSTAWA MALARSTWA Wiele Sztuki W CO SIĘ BAWIĆ?

The post Wystawy first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>

Wystawy

The post Wystawy first appeared on Stołeczna Estrada - styl życia i kultura Warszawy.

]]>