Logo stołeczna estrada

Stołeczna
Estrada

Stołeczna Estrada

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Od 1959 roku muzyka klasyczna cieszy publiczność wśród królewskich ogrodów

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich odbywają się od ponad 60 lat (od 1959 roku). Organizowane są przez Stołeczną Estradę, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Muzeum Łazienki Królewskie. W każdą niedzielę od maja do września zgromadzona publiczność może cieszyć się wśród przyrody doskonałymi recitalami znakomitych pianistów z Polski i całego świata. 

Zarówno koncerty chopinowskie jak i wejście do Łazienek Królewskich są darmowe. Odbywają się pod pomnikiem Fryderyka Chopina i przyciągają zarówno warszawiaków jak i międzynarodowe grono turystów, którzy chętnie korzystają z okazji, by posłuchać muzyki klasycznej w otoczeniu zawsze pięknych ogrodów. Cykl jest finansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy.

Fakt, że w pobliskim Belwederze Fryderyk Chopin grał swoje pierwsze recitale, potęguje poczucie uczestniczenia w niezwykłym wydarzeniu. Jak wielkim fenomenem jest tak długa tradycja koncertów plenerowych uświadamiają nam osoby odwiedzające Warszawę po kilkudziesięciu latach nieobecności. Nasi słuchacze zachwycają się nowym obliczem miasta i ze wzruszeniem chłoną niezmienną atmosferę Koncertów Chopinowskich.

Krótka historia Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich

Tradycja to bardzo ważna część tych plenerowych wydarzeń kulturalnych. Koncerty Chopinowskie w Łazienkach w Warszawie mają miejsce już od roku 1959, kiedy to zrekonstruowano monument przedstawiający polskiego kompozytora. Pomysł stworzenia pomnika Chopina został zaproponowany jeszcze w XIX wieku, ale sytuacja polityczna nie pozwoliła na jego zrealizowanie. Dopiero na początku XX wieku rzeźbiarz Wacław Szymanowski wygrał konkurs na jego projekt i tak oto 14 listopada 1926 odbyła się ceremonia jego odsłonięcia.
Podczas okupacji stolicy w czasie II wojny światowej muzyka znakomitego twórcy nie mogła być wykonywana. W 1940 roku jego pomnik wysadzono w powietrze. Po zakończeniu konfliktu zbrojnego rzeźbioną głowę Chopina znaleziono na terenie ogrodów, przystąpiono też do jego rekonstrukcji. To właśnie dzięki niej obecnie Koncerty Chopinowskie odbywają się pod monumentem. Na przestrzeni lat zmieniała się ich formuła, aż ostatecznie przyjęto formę klasycznych recitali.

Sposób na udaną niedzielę z rodziną, czyli Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Wydarzenia kulturalne są znakomitym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Koncerty Chopinowskie w stolicy odbywają się w niedzielę, a udział w nich jest darmowy. Warto zatem wybrać się na nie na przykład z całą rodziną, by wspólnie uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Piękna pogoda, czas spędzony na łonie natury i wspaniałe recitale z pewnością będą stanowić doskonałą atrakcję.

Dlaczego warto przyjść na Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich?

Tego typu wydarzenia to niepowtarzalna okazja obcowania z polską kulturą i muzyką tworzoną przez jednego z największych kompozytorów. Koncerty Chopinowskie pozwalają na poznanie wspaniałych utworów i cieszenie się nimi, a to dzięki występom znakomitych twórców. Od lat przyciągają one wiele osób, które pod pomnikiem Chopina oddają się słuchaniu tych niepowtarzalnych wykonań. Ze względu na swój charakter i brak opłat są to doświadczenia dostępne dla każdego, dlatego warto przekonać się, co muzycy mają do zaoferowania.

Stołeczna Estrada

ul. Niemcewicza 4/6

02-027 Warszawa

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content